O büyükşehirde ulaşıma yüzde 90 zam yapıldı, yine de Mardin'e yetişmedi

Ulaşım ücretlerine yüzde 90 oranında zam yapılması ile beraber Konya'da yeni ücret 8,5 TL oldu. Yüzde 90 oranındaki zamma rağmen belirlenen ücret Mardin'de kartsız biniş ücretine ulaşmadı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, artan maliyetleri gerekçe göstererek ulaşım ücretlerine yüzde 90 oranında zam yaptı. 3 Temmuz Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak zam, otobüs, tramvay ve minibüslerde devreye konulacak. Yapılan zam ile birlikte öğrenci biletleri 2,5 TL'den 4 TL'ye, tam bilet ücretleri ise 4,5 TL'den 8,5 TL'ye çıkarıldı. 

MİNİBÜS İNDİ-BİNDİ ÜCRETİ 8,5 TL

Konya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası ve KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, Konya'da minibüs ücretlerine düzenleme yapıldığını açıkladı. Karabacak konuya ilişkin şunları söyledi: "04 Temmuz 2022 tarihinde almış olduğumuz şehir içi minibüs ücret düzenlemesinin üzerinden 12 ay gibi bir süre geçmiş olup, bu süre zarfında akaryakıt, amortisman ve işletme maliyetlerine gelen artışlar nedeniyle minibüsle ulaşım ücretlerine düzenleme yapma gereği doğmuştur. Alınan kararla minibüs indi-bindi ücretimiz 8,5 TL, mesafesine göre 10-11 TL olarak güncellenmiştir. Alınan karar 3 Temmuz 2023 Pazartesi gününden itibaren uygulamaya başlayacaktır. Yolcularımızın ve vatandaşlarımızın düzenleme kararını anlayışla karşılayacaklarını ümit ediyorum.”

MARDİN KONYA'DAN PAHALI OLDU

Konya'da yapılan zam ile birlikte en uzak mesafe ücreti 11 TL olurken, Mardin'de ise kartsız biniş ücreti yapılan son zamlarla birlikte şehir içinde 10 TL olmuştu. Kartlı biniş 7 TL olan Mardin'de kartsız binişin 10 TL yapılması tepki görmesine rağmen geri adım atılmadı. Mardin'de Kızıltepe ücreti ise kartsız 20 TL yapılırken, kartlı biniş 16 lira olmuştu.

02 Tem 2023 - 13:04 - Ekonomi