31 yıldır cezaevinde, tahliyesi bu nedenle ertelendi: Yeterince kitap okumadı!

31 yılı aşkın bir süredir cezaevinde tutulan Nevzat Öztürk’ün tahliyesi, "yeterince kitap okumamak" ve "elektriği tasarruflu kullanmamak" gerekçeleriyle 3 ay ertelendi.

İstanbul’da 1992’de gözaltına alınan Nevzat Öztürk, Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’nde 14 gün gözaltında tutulduktan sonra çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce (DGM) "Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla müebbet hapis cezası verilerek tutuklandı.

Bayrampaşa Cezaevi’ne götürülen Öztürk, tutukluluğu boyunca 5 ayrı cezaevine sevk edildi. Son olarak Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Öztürk, 31 yıl 4 aydır tutuklu bulunuyor. Hasta tutuklu olan Öztürk, 23 Haziran’da infazını tamamlamasına rağmen Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun verdiği rapor nedeniyle tahliye edilmiyor. 

 

Mezopotamya Ajansı'ndaki (MA) habere göre; Öztürk’ün tahliyesi, “Elektriği tasarruflu kullanmama” ve “Cezaevi kütüphanesinde yeterince kitap okumadığı” gibi gerekçelerle 3 ay daha ertelendi. Öztürk’ün avukatı Barış Marhan, Bolu Cezaevi’nde tahliye edilmesi gereken 15 tutuklu olduğu, birçoğunun hasta tutuklu olduğunu, İdare ve Gözlem Kurulu’nun “keyfi” kararları nedeniyle tahliye edilmediklerini öne sürdü. 

27 Haz 2023 - 18:22 - Asayiş