Rusya'da Putin'e karşı darbe girişimi - Askeri kamplar vuruldu

Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin, Rus ordusunun liderlerinin grubun kamplarını vurma emri verdiğini ve çok sayıda Wagner savaşçısını öldürdüğünü iddia etti.

Rusya Savunma Bakanlığı'na karşı aylarca açıklamalarda bulunan Wagner lideri, Rusya ordusunun liderlerine karşı alışılmışın dışında bir açıklama yaparak onları "durduracağını" söyledi ve Rus vatandaşlarından sakin kalmasını istedi.

T24'deki habere göre; Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "gelişmelerden haberdar olduğunu" söyledi ve "gerekli tüm önlemlerin alınacağını" vurguladı.

Rusya'nın kamu yayıncısı RIA Novosti'ye göre Federal Güvenlik Ajansı, silahlı ayaklanma başlattığı gerekçesiyle bir ceza soruşturması başlattı.

Sözcüleri tarafından yayınlanan ses kaydında Prigojin, "Savunma Bakanlığı'na taviz vermeye hazırdık, silahlarımızı bırakacaktık. Bugün verilen sözlerin bozulduğunu görüyoruz. Kamplarımıza füze saldırıları yaptılar" dedi. 

Prigojin, "Wagner'in komutanlar konseyi bir karar verdi. Bu ülkenin ordusunun getirdiği kötülük durdurulmak zorunda" dedi ve Ruslara karşı "kendilerine direnmeme" çağrısı yaptı. Wagner lideri, "Biz 25 bin kişiyiz, ve bu ülkede neden tamamıyla kanun tanımazlık olduğuna bir bakacağız" dedi.

"Biz darbe yapmıyoruz" diyen Prigojin, "Bir adalet yürüyüşü yapıyoruz. Hamlelerimiz sıradan Rus askerlerini tehlikeye atmıyor" ifadelerini kullandı. 

Rusya Savunma Bakanlığı, "Prigojin'in açıklamaları gerçeklikle uyuşmuyor" dedi. 

Vyorsyka'nın haberine göre cuma günü Wagner üyeleri yakınlarını arayıp Prigojin'in açıklamalarından önce kendilerine veda etti. 

"Rusya'da darbe girişimi"
T24 yazarı Hakan Aksay, gelişmeleri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi. Gerilimi "Rusya'da darbe girişimi" olarak nitelendiren Aksay, soruşturma başlatıldığını duyurdu. Aksay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Rusya'da darbe girişimi. Putin'in bugüne kadar kuşkulu yöntemlerle gelişip güçlenmesine göz yumduğu paralı Wagner birliklerinin sahibi Prigojin, sadece Savunma Bakanı Şoygu'ya değil, "ülkedeki karışıklığa karşı da" 25 bin silahlı gençle harekete geçtiğini duyurdu

Kremlin sözcüsü Peskov, Başkan Putin'in her şeyden haberdar olduğunu ve gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Rus haberalma örgütü FSB Prigojin'in açıklamasıyla ilgili "darbe girişimi" iddiasıyla soruşturma başlattı."

23 Haz 2023 - 23:42 - Dünya