HDP'den Diyarbakır’da 40 Derece Sıcakta Gövde Gösterisi

HDP’nin “Çözüm Biz’de” diyerek, Diyarbakır'da 40 dereceyi aşkın sıcağın altında gerçekleştirdiği mitinge binlerce kişi katılımıyla gövde gösterisine döndü.

Haber albümü için resme tıklayın

Halkların Demokratik Partisi ( HDP), “Çözüm Biz’de, savaşa ve sömürüye hayır” diyerek, Diyarbakır’ın istasyon Meydanı’na bölge mitingi düzenledi. HDP bayraklarıyla donatılan miting alanına pankartlar asıldı. 40 dereceyi aşan sıcaklığa aldırış etmeyen kitleye Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Urfa gibi çevre illerden de sembolik katılımlar oldu. Miting için Bağlar, Sur ve Yenişehir olmak üzere üç koldan kurulan kontrol noktalarında yapılan aramaların ardından alana giriş yapıldı. 

Miting öncesi 42 dereceyi bulan hava sıcaklığına rağmen binlerce kişi İstasyon Meydanı’nda toplandı. Miting alanında bir araya gelen binler, sahneden seslendirilen şarkılar eşliğinde halay çekti. 

Miting konuşmalarla devam etti. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, uzun süre zılgıtlar eşliğinde alkışlandı. Binlere hitap eden Sancar şöyle konuştu: “Merhaba Amed, gelê me yê birûmet, jinên azad, ciwanên têkoşer hevalên hêja merhaba ji we re hun hemû bixêr hatin serseran serçavan hatin. Sevgili Diyarbakır halkı yüreği özgürlük ve barış için atan değerli ve onurlu halkımız hepiniz hoş geldiniz. Bu meydana özgürlüğün sesini, barışın iradesini taşıdınız. Zor şartlara, bu kavurucu sıcağa rağmen buradayız dediniz. Özgürlük için buradayız barış için buradayız, adalet için buradayız dediniz. İşte HDP’yi bitireceklerini sananlar kumpas davaları kuranlar, her gün operasyonları sürdürenler bu meydana baksınlar, bu iradeyi görsünler. Utansınlar utanmazlar ama korksunlar bu halkın bu kararlı duruşundan. Hepinize binlerce kez teşekkür ediyoruz, size minnettarız. Halkımız sizinle varız, sizinle yürüyeceğiz. Sizinle yürüdükçe bu ülkede her soruna çözümü biz getireceğiz. Çözüm biziz, sözümüz var diyoruz. Sözümüz, çözüm için sözümüz var. Bu ülkede her sorunu çözecek birikimimiz var. Bu ülkenin aydınlık geleceğe taşınması için güçlü bir irademiz var. 

DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ÇAĞRI 

Bu iktidar gidiyor, gidicidir. Sizin iradenizle, bu iradeyi Türkiye halklarının, ezilenlerinin ve emekçilerinin gücüyle birleştirerek bu iktidarı göndereceğiz. Fakat giderayak elinde başka çare kalmadığı için savaş politikalarına başvuruyor. Bütün demokrasi güçlerine çağrımızdır: Bu planların, amaçlarının farkında olalım. Bu planları boşa çıkarmak için ortak mücadelede buluşalım. Diğer muhalefet partilerine de çağrımızdır; bu ülkede gerçekten demokrasinin en asgarisini getirmek istiyorsak bu planların farkında olalım. Diğer muhalefet partileri bu iktidarla milliyetçilik yarışına girerlerse bu ülke bu kısır döngüden kurtulamaz. Bu muhalefet, bu kısır döngüyü milliyetçilik yarışıyla kıramaz. Kim kıracak? Halkların eşitliğini, birlikte, gönüllü yaşamını savunan bizler ve sizler kıracaksınız bu kısır döngüyü. İktidarın savaş planlarına karşı çıkmayan hiçbir gücün, çevrenin, partinin bu ülkeye demokrasi getirmesi mümkün değil. Bu ülkede sömürüyü sonlandırması da mümkün değil."

06 Ağu 2022 - 18:37 - Politika