Kobani Davasında Aysel Tuğluk için tahliye kararı

Mardinli siyasetçiler ve görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de yargılandığı Kobani Davasında Aysel Tuğluk’un tahliyesine karar verildi ancak Tuğluk’un tutukluluk hali başka bir davadan dolayı sürecek.

Halkların Demokratik Partisi ( HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile Mardinli siyasetçiler ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobani Davasının 15'inci duruşmasında Aysel Tuğluk için tahliye kararı verildi. Mahkemenin gece yarısı açıkladığı kararda demans teşhisi konulan siyasetçi Aysel Tuğluk’un tahliyesine karar verildi. Diğer isimlerin tutukluluk halinin ise devamına karar verildi.

TUTUKLULUK HALİ SÜRECEK

Kobani Davası’ndan tahliye edilen Tuğluk’un tutukluluk hali başka bir davadan dolayı sürecek. Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 29 Aralık 2016’da tutuklanan eski DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk’a 16 Mart 2018’de Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt yöneticisi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası verilmişti. Verilen cezanın 25 Şubat 2020’de Yargıtay tarafından onanması sonucunda Tuğluk’un cezasının infazına başlanmıştı.

06 Ağu 2022 - 10:07 - Gündem