Yeşilli’de yapılmayan yol ve çöken duvar tehlike saçıyor

Altyapının yetersiz olduğu Yeşilli’de yağmur sularının yıktığı istinat duvarı ve yarılan yol can ve mal güvenliğini tehdit ediyor.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin’in Yeşilli İlçesi Tekinler caddesinde uzun süredir yağmur ve biriken suların altyapı eksikliği nedeniyle çökmesine sebep olduğu istinat duvarı ve yapılmayan yol can ve mal güvenliğini tehlikeye sokuyor. 

Vatandaşlar yaptıkları müracaat ve uyarıların dikkate alınmaması tehlikeyi büyütürken, araçlar çöküntü şeklindeki yoldan aşağıya doğru sürüklenmek zorunda kalıyor. 

Vatandaşlar bir an evvel çöken duvarın onarılması için AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir’e ve yetkililere çağrıda bulundu.

YETKİLİ BULAMIYORUZ

Çöken duvarın can ve mal güvenliğini riske attığını söyleyen Fethullah Samaras, "Görmüş olduğunuz duvar 4-5 sene önce kendi imkanlarımızla yapmış olduğumuz bir duvar. Bir sürü maliyete mal olmuş bir duvar. Belediyenin alt yapı yetersizliğinden, sahipsizliğinden, dar yolundan ve yol merkezinin olmamasından kışın biriken su komple bu duvar üzerine gelmesi yüzünden görmüş olduğunuz duvarı komple düşürmüş. Ayrıca biz bu duvarı, yolu korumak içinde yapmışız. Gördüğünüz gibi yolla bitişiyor. Bu duvar düştüğü sürece, yoldan da almış oluyor. Biz hem karayolları görevini görüyoruz, hem Fen İşleri görevini görüyoruz, hem de belediye işlerini görüyoruz."

ALT VE ÜST YAPILAR BELEDİYENİN İŞİ

Onlarca kez belediyeye başvurarak, yolun istimlak edilip yapılmasını istediklerini belirten Samaras, "Ama hep boşa çıkmıştır. Hep bu gün yarın, bir hafta on gün bir ay sonra derken oylama, oyalama politikasıyla 4-5 senedir bu şekilde. Bizimde şuan bunu yapmak için bir imkanımız kalmadı. Çünkü başka şeylerle de uğraştığımız için buraya artık 4-5 sene önce verdiğimiz 100 bin liralık bir parayı tekrar buraya koymak istemiyoruz. Çünkü bu kara yollarının, fen işlerinin, belediye işlerinin yollarıdır. Sonuçta biz kendi imkanımızla bir defa yaptıktan sonra bu seferde kendileri yapması gerekir. Çünkü günden güne yoldan alıyor ve yol çöküyor" dedi.

20-25 YILDIR BU İLÇEYİ AYNI PARTİ YÖNETİYOR

Duvarı yapmaya mecbur olduklarını belirten Samaras, "Bu kadar sorumsuz bir belediye olabilir mi? Sözde 20-25 senedir iktidar partisinin bir ilçesi olarak bu kadar sorumsuzluk, böyle bir altyapısızlık, diyecek bir şey bulamıyorum yani. Daha önce burada kazalarda yaşandı. Bizim şu görmüş olduğunuz küme evlerin önüne sürekli araçlar girip çıkıyor. Geri geri gelirken tabi yol düşmesinden, daralmasından dolayı aracımız bir ara buradan aşağıya sürüklendi. Kış ayındaydı vinç yardımıyla ve bir sürü maliyet ile zor çıkara bildik. Aracında bir sürü hasarı oldu duvarın düşmesinden ve yolun yarılmasından dolayı. Diğer yandan bu duvarın yıkılması can ve mal güvenliğini tehlikeye sokuyor. Bunu her zaman bütün merciler de dile getirmemize rağmen hiçbir şekilde müdahale edilmiyor. Bu en son müracaatlarımızdan haber bekliyoruz. Eğer olumsuz bir cevap bir haber alırsak direk CİMER gereken bilgileri, video kayıtlı ve şahitler huzurunda imza toplayarak direk fen işleri bakanlığına göndereceğim. Orada artık gereken neyse ilgilenirler diye düşünüyorum” dedi.

SÜREKLİ İNCELEME VAR YAPILAN BİRŞEY YOK

Şikayetlerinin dikkate alınmadığını kaydeden Özgür Samaras ise: “Mardin’in Yeşilli İlçesi Bahçebaşı Mahallesinde ikamet ediyoruz. Duvarla ilgili şikayetimiz vardı. Burada ki duvarı yaklaşık 5-6 sene önce kendi imkanlarımız ile kendi çabamız ile yaptık. Duvarı yaptıktan sonra yağmur suları, dağdan gelen suların hepsi yoldan geçiyor. Yıllardır böyle, belediye hiçbir şekilde önlem almıyor. Gelen yağmur suları gördüğünüz gibi duvarımızı yıktı. Birkaç kere müracaat ettik belediyeye, heyet gönderiyorlar birkaç kişi gelip bakıyorlar onaylattırıyorlar gidip geri gelmiyorlar. Bu yaklaşık bu 4-5 yıldır devam etti. En son yine başvurduk Belediye’ye, yine heyet gönderdi yaklaşık bir ay önce gelip baktılar, onaylattılar işte Mardin’e göndermişiz dediler Mardin'den onay gelmesi lazım. Öyle gelip duvarı yapacağız. Burada da gençler olmadığı için pek üstüne de düşemiyorlar babam da yaşlı gidip geliyor onu da pek dikkate almıyorlar. İşte en son geçen hafta gittik tekrar Belediye Başkanı Hayrettin Demir Ankara’ya gitmiş gelip yapamıyorlarmış" ifadelerini kullandı. 

BELEDİYE BAŞKANI SÜREKLİ BİZİ OYALIYOR

"Bizi kaç senedir oyalıyorlar" diyen Özgür Samaras, “Mardin’in Yeşilli İlçesi Bahçe Başı Mahallesinde ikamet ediyoruz. Duvarla ilgili şikayetimiz vardı. Burada ki duvarı yaklaşık 5-6 sene önce kendi imkanlarımız ile kendi çabamız ile yaptık. Duvarı yaptıktan sonra yağmur suları, dağdan gelen suların hepsi yoldan geçiyor. Yıllardır böyle, belediye hiçbir şekilde önlem almıyor. Gelen yağmur suları gördüğünüz gibi duvarımızı yıktı. Birkaç kere müracaat ettik belediyeye, Hayrettin Demire, ondan önceki Başkana o da AK Partiliydi. Heyet gönderiyorlar birkaç kişi gelip bakıyorlar onaylattırıyorlar gidip geri gelmiyorlar. Bu yaklaşık bu 4-5 yıldır devam etti. En son yine başvurduk Belediye’ye, yine heyet gönderdi yaklaşık bir ay önce gelip baktılar, onaylattılar işte Mardin’e göndermişiz dediler Mardin den onay gelmesi lazım öyle gelip duvarı yapacağız. Burada da gençler olmadığı için pek üstüne de düşemiyorlar babamda yaşlı gidip geliyor onu da pek kaile almıyorlar, işte en son geçen hafta gittik tekrar Belediye Başkanı Hayrettin Demir Ankara’ya gitmiş gelip yapamıyorlarmış. İşte onay falan bekliyorlarmış yani bizi kaç senedir oyalıyorlar. Yolun hali böyle, yoldan gelen suların hepsi duvara geliyor, insanların evlerine gidiyor. Herhangi bir alt yapı, herhangi bir kentleşme projesi yok. Bu rezilliği çok uzun zamandır çekiyoruz. Bundan dolayı şikayetlerimiz de oldu, dilekçeler gönderdik birkaç mecraya dediğim gibi ilgilenen yok. Belediyede onların her şey onların elinde olduğu için kimi kime şikayet edeceğiz ki” diye belirtti" diye belirtti.

02 Ağu 2022 - 10:58 - Gündem