Mardin'de Küçük Onur'un Katili Adliyede: Ateş Ettiği Anlar Kamerada

Kızıltepe'de 12 yaşındaki Onur Başboğa'nın ölümüne sebep olan kurşunu sıkan M.A.'nın ateş ettiği anlar kameralara takıldı. Emniyet ekipleri tarafından yakalanan M.A. Adliyeye sevk edildi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesi Tepebaşı Mahallesinde 20 Temmuz günü kimliği belirsiz bir kişi tarafından ateş edilmesi sonucu 12 yaşındaki Onur Başboğa kurşunun isabet etmesi sonucu yaralandı. Evinin önünde bisiklet sürerken isabet eden kurşunla ağır yaralanan Onur Başboşa, tedavi gördüğü hastanede bir süre sonra hayatını kaybetti. Mardin İl Emniyet Müdürlüğü ve Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Başboğa'nın failini yakalamak için çalışma başlattı. 

Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut’un talimatıyla; Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Cinayet Büro Amirliği dedektifleriyle Kızıltepe İlçe Asayiş Büro Amirliği ekiplerinin katılımıyla ‘özel bir ekip’ oluşturuldu. Yürütülen ortak çalışmada Onur Başboğa’nın hayatını kaybettiği bölgedeki 200 güvenlik kamerasının kaydettiği yaklaşık 300 saatlik görüntü, saniye saniye incelendi; önemli bir ipucuna ulaşıldı.

Uzmanlardan bilimsel görüş de alan özel ekip, silahın yaklaşık 1.8 kilometre uzaklıktan ateşlenmiş olabileceği bilgisine ulaştı. Polis, küçük çocuğun hayatını kaybettiği bölgeyi, bu bilgi üzerine mercek altına aldı. Çabalar sonuç verdi. Silahın, Onur Başoğlu’nun vurulduğu yere yaklaşık 1.4 kilometre uzaklıktaki bir düğün salonu önündeki açık alandan ateşlendiği tespit edildi. Düğüne katılan 8 kişinin, sırf eğlence için havaya ateş ettiği belirlendi.

Düğün salonunun güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerden tek tek tespit edilen söz konusu şüphelilere ait 9 milimetre çapındaki 8 adet tabancaya el konulup, balistik incelemesi yapıldı. Küçük çocuğun hayatını kaybettiği ‘yorgun merminin ateşlendiği silahın da 22 yaşındaki M.A.'nın silahından çıktığı tespit edildi. Zanlı, evine düzenlenen şok baskınla kıskıvrak yakalandı. M.A., emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.

Olaya dair görüntülere de ulaşıldı. Görüntülerde M.A.'nın ve başka şahısların havaya ateş ettiği anlar güvenlik kamera kayıtlarına yansıdı. 

30 Tem 2022 - 13:52 - Asayiş