Mardinli Müzisyen Fikri Şebo Kimdir? Hayatı ve Bilinmeyenleri

Mardinlilerin şu ana kadar dinledikleri “MALAY”ların Aşığı ve çoğunun derleyicisi Fikri Şebo’nun asıl mesleği berberliktir.

Mardinlilerin şu ana kadar dinledikleri “MALAY”ların Aşığı ve çoğunun derleyicisi Fikri Şebo’nun asıl mesleği berberliktir. 14 yaşında müzik meclislerinde sesinin güzelliği ile katılmış olup Mardin'de yetişen bütün ustalarla birlikte sabahlara kadar devam eden “LEYLE”lerin vazgeçilmez sanatçılarındandır.


Fikri Şebo en büyük özelliği katıldığı meclislerde okuduğu gazel ve uzun havaların sözlerinin kendine ait olmasıdır. Okuduğu eserler genelde Mardin'de sevdalanıp aşık olan ve sevdiğine kavuşamayan kişiler üzerine söylenen eserlerdir.


Sanatçı Şebo, genelde Mardin'de yetişen İsmail Mellerefik, Mehmet Ürün, Halim Karacaer, Necat Elveren, İsmail İçen ile uzun yıllar onlara eşlik ederek oradaki ortama renk katmıştır. Okuduğu eserler halen dilden dile aktarılarak söylenmektedir. En güzel eserlerinin başında “”HARAM ALEY BİL HIRIM, AH LIMIN, KICCIT TIHKINI DERDE, NEMİ Dİ NEMİ, YADE ALA KADERİ, ESMERE DİLE.

Adını sayamadığımız bir arşive sahip olan Şebo, 1986 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur.

# Mardin

29 Tem 2022 - 17:23 - Kültür & Sanat