MARSU Genel Müdürü Songur: Yüzde 70 su kaybımız var

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Mehmet Songur, yüzde 70'e varan su kaybı olduğunu belirterek, içme suyunun kaçak olarak tarımsal sulamada kullanılmasının buna neden olduğunu söyledi. Songur, MARSU’nun zarar ettiğini "Ayda 30-40 milyon gideri 10 milyon geliri olan bir kurum olduk.” diyerek, açıkladı. 

Büyütmek için resme tıklayın

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Mehmet Songur, Kızıltepe ve Artuklu'da sık sık yaşanan su kesintilerine açıklık getirmek için Kızıltepe’de bir okulun konferans salonunda muhtarlar ile bir araya geldi.

YÜZDE 70 SU KAYBI VAR

Toplantıda MARSU'nun durumuna dair bilgi veren Songur, Beyazsu hattında taşınan suyun Artuklu ve Kızıltepe’ye gelen kadar yüzde 70 civarında su kaybının olduğunu vurguladı. Songur, “Bizim suyu kesme vaya suyu vermeme gibi bir lüksümüz yok. Bütün canlıların suya ihtiyacı var.  Beyazsu 4-5 milyona nüfusa yetiyor. Her şebekeye bin 600 litre/saniye su veriliyor. Ama şebeke suyu Artuklu ve Kızıltepe’ye gelene kadar 600- 700 litreye düşüyor. Bu hat üzerinde mısır, pamuk tarlalarının sulanması veya sebze ve meyve bahçelerinin sulanması su kısmına girmiyor. Biz insan suyu ihtiyacıyla mükellefiz. Fakat yolda benim yüzde 60-70 gibi bir su kaybım var" dedi.

Su kaybıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirten Songur, "26 köye sayaç taktım. İsim vermeyeceğim bir köy bir ay içerisinde 94 bin metre küp su kullanmış. Benim orda okuduğum 1400 metre küp Yani 93 bin metre küp su kayıp. Muhtar bunu duyunca gitti sayacımı kırdı. Ben kendimi nasıl ifade edeyim, ne söyleyeyim bilmiyorum. Ben de size hizmet etmek istiyorum" diye konuştu.

40 MİLYON GİDERİMİZ, 10 MİLYON GELİRİMİZ VAR

MARSU'nun zarar ettiğini vurgulayan Songur, hizmet vermek için sayaçlandırma yapılması gerektiğini dikkat çekerek, “Kanalizasyon olsun, içme suyu, kuyu olsun hizmet vermek istiyoruz. Ama içinde bulunduğum durum buna el vermiyor. Siz de bir aile reisisiniz. Ailenizi geçinidiyorursunuz. Giden bir miktar para var. Benim size hizmet edebilmem için para az olur çok olur siz kullandığınız suyu ödeyin veya ödemeyin sayaçlandırın. Başka bir şey istemiyorum ben. Yoksa sürdürülebilir şeyinden çıktık biz. Bakın ayda 30-40 milyon gideri 10 milyon geliri olan bir kurum olduk.” diye konuştu.

MUHTARLAR SORUNLARINI DİLE GETİRDİ 

Toplantıda söz alan muhtarlar ise MARSU’dan yeterince hizmet alamadıklarını, aylardır köylerine su verilmediğini dile getirdi. Muhtarlar verilmeyen su nedeniyle köylerinin mağdur edildiğini ifade etti. Bazı muhtarlar köylerinin kasıtlı şekilde cezalandırıldığını dile öne sürdü. 

29 Tem 2022 - 09:06 - Yaşam