Artuklu Belediyesi'nin Yeni Başkanı Belli Oluyor: Partilerin Adayları Kimler?

Abdülkadir Tutaşı'nın Artuklu Belediye Başkanlığından istifa etmesinin ardından yeni Belediye Başkanının seçilmesi için Artuklu Belediye Meclisi 30 Temmuz Cumartesi günü oylamaya gidecek.

Mardin Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, 26 Temmuz günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile istifasını duyurdu. Artuklu Belediyesi'nde yeni başkan belirlenene kadar Zeynelabidin Toparlı Başkanvekili olarak geçici başkanlık görevini yürütüyor.

20'si AK Parti, 10'u HDP ve 1'i Bağımsız olmak üzere 31 Meclis üyesi olan Artuklu Belediyesinde yeni Belediye Başkanı 30 Temmuz'da belirlenecek. Artuklu Belediye Meclisi 30 Temmuz'da Olağanüstü toplantı yaparak, yeni Belediye Başkanını seçmeye hazırlanırken, Mecliste üyeleri bulunan siyasi partiler de adaylarını belirlemek için hummalı bir çalışmanın içine girmiş durumda. 

AK Parti adayını belirlemek için Mardin'e gelen Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu, il koordiantörü Ziver Özdemir ve bölge koordinatörü Abdullah Ağarlı görüşmeler gerçekleştirdi. Mardin milletvekilleri Cengiz Demirkaya ve Şeyhmus Dinçel ile MKYK Üyesi Orhan Miroğlu'yla görüştükten sonra il başkanı Faruk Kılıç ve Artuklu ilçe başkanı Serdal Bağış ile de bir görüşmeler alındı. Görüşmelerde birden fazla aday adayı olan AK Parti'de belirlenecek adayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulmasının ardından kesinleşecek.

HDP'nin adayının belirlenmesi için de HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılarının görevlendirmesiyle bir heyet Mardin'e geldi. Yapılan toplantıdan sonra HDP'nin de adayını yarın açıklaması bekleniyor. HDP'nin tek adayla seçime girmesi bekleniyor. 

Adaylarını belirlemesi beklenen siyasi partilerin yapacakları açıklama ile adaylarını kamuoyuna duyurmaları bekleniyor. 

28 Tem 2022 - 15:38 - Politika