Ekonomi Dertlendiriyor: Halk Çözüm İstiyor

Ekonomik krizinin sürdüğü Mardin’ de Pazar esnafı da pazara çıkan vatandaş da fiyatlardan dertli. Esnaf da vatandaş da çözüm istiyor.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de artan fiyatlar ile beraber halkın düşen alım gücü Pazar tezgahlarına yansıyor. Pazar tezgahlarını renklendiren sebze ve meyvelere alım gücü düşen vatandaş yanaşmaya korkuyor. Düne kadar mevsiminde poşet poşet alınan sebze ve meyveler şimdi tane ile alınır hale geldi. Bu durum Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi hayat pahalılığı Mardin’ de de vatandaşı mağdur ediyor. Mardin’de pazarda hem vatandaş hem de esnaf artan fiyatlardan şikayetini dile getirerek, yüksek fiyatlara artık bir çözüm getirilmesini istedi.

Mardin köylerinden geldiğini söyleyen pazar esnaflarından Üzeyir Adıbelli, “Çocukluktan beri pazardayım. Eski pazarlar ile şimdiki pazarlar arasında baya bir fark var. Eskiden millet kendine yetecek kadar meyve sebze alırdı. Şimdi bu miktar öğrenci seviyesine düştü. Artık hiç kimse evine doğru düzgün meyve, sebze götüremiyor” diye belirtti.

Bayramdan önce fiyatlarda artış olduğunu söyleyen Adıbelli, şimdilerde ise fiyatların yavaş yavaş düştüğünü daha da düşmesini beklediklerini belirtti. Fiyatlardaki bu düşüşün devam etmesi durumunda milletin biraz da olsa yüzünün güleceğini kaydeden Adıbelli, böylece alım gücünde de artış sağlayacağını umduğunu söyledi.

Son olarak fiyatlara değinen Adıbelli, “Karpuzun kilosu 4.5 TL, kavunun kilosu 6 TL, üzümün kilosu ise 20 TL, meyvelerin satışı20 liradan, sebzelerin satışı da 10 liradan başlıyor” dedi.

Bir başka pazar esnafı olan Tarık Acar da, “Yıllardır pazarcılık yapıyorum. Karpuz fiyatı şu anda 4,5 TL’den satılıyor. Bir ailenin karpuz alması için bütçesinin büyük bir miktarını ayırması gerekiyor. Biberden tut salatalığa kadar hepsi ateş pahası bu hem alım gücünü etkiliyorken, şuan ki ekonomik durumu da gözler önüne seriyor” dedi.

Herhangi bir şeyi söylemenin gereği olmadığını söyleyen Acar, “Vatandaşın alım gücü çok düşük. Fiyatlar ise el yakıyor. Bir domates bile şimdi yaklaşık 10-15 liraya satılırken temel ihtiyaç olan bu gıdaların alınması çok zor. Mardin pazarlarını görüyorsunuz çok boş, alım gücü çok düşük” dedi. 

Pazar esnaflarından Metin Bey ise, “4 yıldır giyim işiyle uğraşıyorum. Aldığım ürünü satamıyorum ve böyle devam ederse tezgahı kapatacağım. Milletin alım gücü sıfırdır. Bırak giyim ürünlerini vatandaş çerez bile alamıyor. Bırak giyim alışverişini yapmayı karnını bile doyuramıyor” dedi.

Pazar esnaflarından Fırat Elalmış ise, “10 senedir pazarcıyım. Şu anda 50 liraya sattığım tişört şimdi bana 67-68 liraya gelişi oluyor. 5-10 lira olan kazanç sağladığım ürünü şimdi üstüne 5-10 lira koyduğum zaman yine alamıyorum” dedi.

Fiyatlar artıkça bizim işler düşüyor.

“Altı tane çorabı on liraya satarken şuanda iki tanesini on liraya satıyorum” diyen Elalmış,“Kazancım yine aynı oluyorken bu sefer benim işlerde yüzde 50 bir düşüş oluyor. Piyasanın belirsizliği ve her gün artan   fiyat değişikliği de bizi bıktırdı. Belli bir istikrar olmayınca da önümüzü göremiyoruz. Şuan ellimizde ürün kalmamış ama ürün alacak cesareti bulamıyorum. Satmış olduğum bir ürünü aynı fiyata alamıyorum. Geçen sene aynı pazarlarda aynı yerde 200 TL’ye yakıt yakarken bugün 1200’TL’ye yakıt yakıyorum” dedi.

Alışveriş yapan vatandaşlardan Mehmet Bingöl ise, “Fiyatlar geçen seneye nazaran çok pahalı. Ben bir emekli olarak maaşım yetmiyor. Domates şuanda 10 liranın altında değil, evimize iki kilo domates dahi alamıyoruz. Pazar tezgahlarında elde kalmış yenilmeyecek durumda olan salatalık bile 7.5 TL. Pahalılığın sebebi hükümet mi veya dedikleri gibi başka bir şey midir? Bilmiyorum” dedi.

Vatandaşın alım gücünün zor olduğunu söyleyen Bingöl, “Bu durum en çok emeklileri etkiliyor, Mardin’in hemen hemen yüzde 80’i alışveriş yapamıyor. Fiyatlara baktığımda 50-60 TL fiyatı olan bir karpuzu emekli bir vatandaş olarak nasıl alacağımı düşünüyorum” dedi.

28 Tem 2022 - 09:59 - Ekonomi