Abdülkadir Tutaşı’nın İstifası Sonrası Başkanlığı Yakın İsimler Kim?

Artuklu'da AK Partili Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı’nın istifa etmesinin ardından yeni seçilecek başkan merak konusu olurken, başkanlığa en yakın isimler tartışılmaya başlandı. 7 kişinin üstünün şimdiden çizildiği belirtiliyor.

Mardin’de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti'den Artuklu Belediye Başkanı seçilen Abdülkadir Tutaşı, sağlık sorunlarını gerekçe yaparak görevinden "affını" istedi. Şimdilik yerine geçici olarak Meclis Birinci Başkanvekili Zeynelabidin Toparlı atandı.

Tutaşı’nın istifasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle olduğu konuşulurken, bir taraftan da yerine seçilecek isimler tartışma konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tutaşı’nın yerine bir isim işaret edip etmediği bilinmiyor. 

Meclisin 10 gün içinde kendi içinden bir Belediye başkanı seçmesi bekleniyor.

Artuklu Belediyesinde 31 Meclis üyesi bulunuyor. Meclis üyelerinin 10'u HDP'li, 20'si AK Partili ve 1'i de bağımsız olarak Mecliste yer alıyor. 

AK Parti'den Mecliste bulunan 20 Meclis üyesi; Abdülaziz Çiçek, Abdulvahap Öğrendik, Ahmet Allak, Ali Rıza Acay, Cevahir Mert Çelik, Çeçen Kurtay, Esengül Aydın Sancar, Hasan Anuk, Hülya Hekimoğlu, İshak Uran, Mehmet Acu, Mehmet Tatlıdede, Muhammet Yel, Murat Bağış, Mustafa Akan, Ömer Faruk Atlı, Şekip Kaya, Yavuz Ceyhan Çaltekin, Yılmaz Hiçbezmez, Zeynelabidin Toparlı'dan oluşuyor. 

HDP'nin Meclis üyeleri ise; Abdülkerim Sayalğı, Fazıl Sarıyer, Medine Aksoy, Mehmet Ali Amak, Şeyhmus Çalkan, Mehmet Kaya, Musa Binbir, Necla Acıbuca, Nurcan Coşkun Aydın, Renaz Aburşu'dan oluşuyor. 

Bağımsız olarak da Mecliste Mehmet Carti yer alıyor. 

Tutaşı’nın istifasının ardından AK Parti'de 13 Meclis üyesi ile çatışma halinde olduğu bilinen 7 Meclis üyesinin ayrı ayrı adaylar çıkarma olasılığı bulunuyor. AK Parti İl Başkanlığı ile de araları iyi olmayan Meclis üyelerinin ortak aday çıkarma ihtimaline sıcak bakılmıyor. Meclis üyelerinin tamamının neredeyse eşit derecede şansı olsa da bazı isimler daha fazla öne çıkıyor. 

HDP'nin de aday çıkarması beklenirken, aday gösterilecek isim ile ilgili henüz bir tartışma yaşanmadığı belirtiliyor.

Bağımsız üye Mehmet Carti'nin de adaylık yarışında yer alacağı yönünde tahminler yürütülüyor. 

Şu ana kadar partilerden isimler açıklanmasa da hangi isimlerin olamayacağı yönünde AK Parti'de Tutaşı’nın yanında duran 7 ismin üstünün çizildiği konuşuluyor.

26 Tem 2022 - 20:46 - Politika