Artuklu Belediye başkanın istifası için vatandaşlar: "Geç Kalınmış Bir Karar" dedi

Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaş’ın istifa etmesi Türkiye'nin gündemine oturdu. Mardinli vatandaşlar Tutaşı’nın istifasını Mardin Haber Gazetesi'ne değerlendirdi. 

Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Belediye Başkanı Tutaşı’nın istifası halkın bir kısmın moralini yükseltirken bir kısmının da moralini bozdu. Bir kısım vatandaş bu istifanın vatandaşın moralini düşürdüğünü düşünürken, bir kısmı ise halkın iradesinin yıllardır yok sayıldığını düşünerek bu istifa sürecinin geç alınmış bir karar olduğunu belirtti. 

Düşüncelerini belirten Abdülrahman Aygüler: “Geç kalınmış bir şeydir. Daha erken yapılması gerekiyordu, geç kalınmış bir şeydir. Zaten orada halkın iradesi gasp edilmiş, gerçek halkın iradesi de yok orada, çok sevindim. Bizim beklentimiz oraya halkın iradesinin gelmesidir. Halkı temsil eden kişilerin o belediyeyi temsil etmesidir. Yıllardır Artuklu'da irademizi göremedik” diye belirtti.

Bir başka vatandaş Tarık Acar ise, “Şuan da Mardin altüst olmuş durumda. Haliyle bu hem piyasaya yansıyor hem de halkın moral gücünü düşürüyor. Çünkü kendisi getirdi haksız yere getirdi. Artı kayyum var. Abdulkadir Tutaş için de şu anda AK Parti kendi içinde pazarlık yapıyor, hangisi gelecek onun savaşı var. Tabi belediyesiz kalan bir ilde yaşıyoruz. Bu arada biraz bende o konularla ilgileniyorum halk bunu biliyor. Görüşüme dayanarak bunu söylemiyorum, daha çok şu anki Mardin’in mevcut durumunu söylüyorum. Hem siyasal anlamda, hem sosyal anlamda hem de ekonomik anlamda alt tabaka tamamen idare edecek durumda değil. Üst tabakaysa kaymağını yiyip gidiyor” dedi. 

Mehmet Elçiboğa ise: “Şimdi Mardin’e, 20 yıldır doğru yatırımı hiçbir başkan yapmıyor. Gelen başkanlar ya kayyum atanarak ya da kendi isteğiyle görevden istifa ederek çekiliyor. Şimdi biliyorsunuz ki Mardin büyük bir kültür turizm şehridir. Doğru yatırımın 20-30 yıldır yapılmadığını düşünüyorum. Dünyanın her yerinden insanlar bu şehri görmek, tanımak istiyor. Bu tanıtımı maalesef hiçbir başkan, belediye başkanının görevi sonuçta, ama doğru yatırım yapmıyor. Biz bundan şikayetçiyiz. Bir başka şikayetçi olduğumuz diğer konu ise belediyenin alt yapı yada belediyenin yapması gereken işlere doğru kaynak sağlamıyor. İmtiyazlı kişilere doğru kişilere aktarılmıyor bu ihaleler. Yani çok uzun sürede yapılması, alt yapının doğru zamanda doğru şekilde yapılmaması Mardin için büyük bir sorundur. Sürekli siyasi partilerin değişmesi, birbirlerine inat olarak yatırımı yapmamaları, doğru görevleri yapmamalarından şikayetçiyiz. İnşallah doğru yatırım yapılır” dileklerinde bulundu.

26 Tem 2022 - 15:50 - Gündem