Abdulkadir Tutaşı Neden İstifa Etti? Yeni Belediye Başkanı Kim Olacak

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, sağlık sorunlarını gerekçe yapsa da istifasının arka planı merak ediliyor. İşte merak edilen ayrıntılar.

31 Mart 2019'de girdiği seçimde AK Parti'den Artuklu Belediye Başkanı seçilen Abdülkadir Tutaşı sabah saatlerinde istifasını açıkladı. Görevden affını isteyen Tutaşı, sağlık sorunlarını gerekçe gösterdi. Ancak istifanın arka planında yaşananlar merak konusu oldu. Tutaşı, neden istifa etti? Tutaşı’yı istifaya götüren sebepler nelerdi? Beklenmeyen bu karar sonrası neler olacak? 

Tutaşı’nın istifası AK Partili 13 Belediye Meclis üyesinin istifa dilekçelerini verdiği iddiasının ardından geldi. Belediye Meclis üyelerinin "Ya Tutaşı ya da biz istifa edeceğiz" diyerek, il başkanlığı ile tartışmaya girdiği iddia edilse de, AK Parti Mardin İl Başkanlığı bu istifa dilekçelerini yalanladı. Meclis üyeleri ve AK Parti İl Başkanlığı yaptığı açıklamalarda "Görevimizin başındayız" mesajı verdi. 

Bu süre zarfında bir tek Tutaşı açıklama yapmadı. Meclis üyelerinin Ankara’ya gittiği Mehmet Özhaseki ile görüştüğü ortaya çıktı. Belediye Başkanı ile Meclis üyelerinin ortak koordinasyonu sağlanamadığı için Belediye icraatları her defasında aksadı. Mardin halkı hizmetleri konuşmak yerine belediyedeki anlaşmazlıkları konuşmak zorunda kaldı. 

Tutaşı, şu ana kadar başka bir açıklama yapmadı. Yapması beklenen açıklamada neler söyleyeceği merak ediliyor. Meclis üyeleri ve AK Parti İl Başkanlığı da henüz bir açıklama yapmadı. Bugün bir açıklama yapmaları bekleniyor. 

Ancak bu açıklamalardan önce merak edilen bir diğer konu yeni Belediye Başkanı kim olacak?

Yeni Belediye Başkanı Meclis tarafından önümüzdeki günlerde seçilen bir isim olacak. Mecliste HDP ve AK Parti'nin Meclis üyeleri bulunuyor. AK Parti'de 20, HDP'de 10 ve 1 kişi de Bağımsız Meclis üyesi olarak görev yapıyor. HDP ve AK Parti'den adaylar çıkarılarak, yapılacak seçim sonrası Yeni belediye başkanı belirlenecek. 

26 Tem 2022 - 11:04 - Gündem

Muhabir  Cemal Çetin