Murat Akgül'den 24 Temmuz Açıklaması

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Murat Akgül, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada "Basın özgürlüğünü koruyacak, sansüre karşı duracağız" dedi.

Mardin Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Mardin İletişim ve Yaşam Derneği (MİYDER) Başkanı Murat Akgül, 24 Temmuz Basın Bayramı ve 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yayınladı. 24 Temmuz 1908'de 2. Meşrutiyet'in ilan edilmesiyle ilk defa gazetecilerin sansür memurlarını gazete binasına almayarak, gazetelerini sansürsüz şekilde yayınlamaya karar verdiklerini hatırlattı. Aradan geçen yıllar içinde gazetelerin sansüre uğramaya devam ettiği ancak buna karşı duran gazetecilerin her zaman mücadele ettiğini belirten Akgül, "Bugün halen gazeteler sansür tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Ancak biz gazeteciler bir taraftan ekonomik sıkıntılar ile mücadele ederken bir taraftan da doğru haberi ulaştırmak için çaba yürütüyoruz. Bu inançla da dün olduğu gibi bugün de Basın özgürlüğünü koruyacak, sansüre karşı duracağız" dedi. 

Akgül'ün yaptığı açıklama şu şekilde; 

"Bilindiği üzere her 24 Temmuz günü 1948 yılından bu yana Basın Bayramı ve Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü olarak kutlanıyor. Osmanlı Devletinde 24 Temmuz 1908 yılında 2. Meşrutiyet'in ilan edildiği gün olan 24 Temmuz'da ilk defa gazeteciler sansür memurlarını gazete binalarına almadılar. Gazetelerini sansürsüz bir şekilde baskıya gönderdiler. O günden bu yana gazeteciler sansür uygulamalarına karşı mücadele ediyor. Kesintisiz bir şekilde devam eden bu mücadelede gazeteciler bürolarında, sokaklarda, ekranları karşısında her türlü sansüre karşı dururken, şiddete maruz kalıp, bir taraftan da soruşturma ve tutuklamalar ile karşı karşıya kalabiliyor. Dün olduğu gibi bugün halen gazeteler sansür tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Ancak biz gazeteciler bir taraftan ekonomik sıkıntılar ile mücadele ederken bir taraftan da doğru haberi ulaştırmak için çaba yürütüyoruz. Bu inançla da dün olduğu gibi bugün de Basın özgürlüğünü koruyacak, sansüre karşı duracağız."

# Mardin

24 Tem 2022 - 11:55 - Gündem