Engelliler, reklam değil çözüm istiyor

Engellilerin yaşadıkları sorunlara dair değerlendirmelerde bulunan Kızıltepe Engelliler Dernek Başkanı Türkan Yılmaz, engellilerin her alanda engellendiğini belirterek çözüm istedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Mardin’de son zamanlarda engelli vatandaşların ulaşımda yaşadıkları sıkıntılar, mağdur etmeye devam ediyor. Otobüs şoförlerinin engelli vatandaşlara dönük tavırları, engelli vatandaşların el kaldırmasına rağmen şoförlerin durmaması ayrımcılık olarak görülüyor.  Kızıltepe Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Türkan Yılmaz, şehiriçi ve ilçe otobüslerinin yapmış olduğu ayrımcı davranışlarından dolayı engellilerin yaşadıklarını Mardin Haber Gazetesine anlattı.


12 senedir dernek Başkanlığı yapan Türkan Yılmaz; kendilerine çok aşırı şikayetler geldiğini dile getirerek, "Gerekli kurum amirlerine söyleyip dile getirmemize rağmen maalesef bu konuya bir çare bulunamadı. Devlet zaten şehiriçlerine belirli bir ücret ödüyor engelli vatandaşlar için ama benim gibi engelli tekerlekli sandalye kullanmayan bir engelliyi alıyorlar. Ama koltuk değneği veya tekerlekli sandalyedekileri gördükleri zaman gerçekten de es geçip gidiyorlar ve ben buna birebir şahit oldum. Bir engeli arkadaşla beraber üç dört noktada durduk hiçbir tane şehiriçi ve Kızıltepe otobüsleri durmuyor" dedi.


Engellilerin sık sım rastladıkları sorunlara değinen Yılmaz, en büyük sıkıntılarının evden çıkamamak olduğunu dile getirdi. Yollar ve kaldırımların engellilere uygun inşa edilmediğini ifade eden Yılmaz, şehiriçinin almamasının yaşadıkları başlıca sıkıntılar arasında olduğunu söyledi. 

"Bir engeli çıkıp neden Mardin’e gidip bir çay içemiyor" diye soran Yılmaz, "Neden engelli noktalarına tekerlikli sandalye bölümüne çocukların arabalarını yerleştirip de engellileri almıyorlar. Yani bir engelinin hakkı yok mu bir yerde çay içmeye veya kahve içmeye? Kızıltepe halkının belediyesi, valiliği bu konularda birazcık daha duyarlı olması lazım. Yani her şey haber değildir. 3 Aralık Dünya Engeliler Günü'nde biz şunu yaptık demek değildir hiçbir zaman kesinlikle Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki hiçbir engelliye yardımcı olunmuyor, hiçbir derneğe destek çıkılmıyor" tepkisinde bulundu. 

'REKLAM YAPMAYIN'

"Hiç kimse engelliler üzerinden reklam yapmasın hiç kimse haberlerde çıkıpta burada kimse kimseye plaket vermesin" diyen Yılmaz, "Yardımcı olunmuyor çünkü benim burada bin tane engellim var hepsiyle içli dışlıyım hepsiyle beraber görüşüyorum tek bir insan ben şundan memnunum ya da benim şikayet yok demiyor" ifadelerini kullandı. 

Sağlık ve engelli raporlarında çok sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Yılmaz, şunları söyledi: "Yani vakıf neden bilmiyorum ama sürekli raporları iptal ediyorlar. Engeli olan bireyler yeni raporlar çıkartılıyor ama rapor içinde randevu alamıyoruz. Urfa’ya Antep’e gönderiliyor. engelli olanlar rapor alamıyorken engelsiz olmayan insan rapor alıyor. Bir şekilde birilerinin hastanelere el atması lazım, rüşvetlerle engeli olmayan insanlar nasıl rapor alıyor. Bunun denetlemesinin yapılmasını istiyorum."

Engelli vatandaş olan Murat Doğru da engellilerin yaşadıkları sorunlara dair şunları dile getirdi: "Yaklaşık olarak bir buçuk senedir Kızıltepe’de ikametgah ediyorum bu bir buçuk sene içerisinde engeliyim. Ve kimsenin bana yardım etmediği aşikar yol sorunum var. Bunun dışında sonra yardıma ihtiyacım var. diyen Doğru Ben yola çıktığım zaman beni otobüslere almıyorlar, yüzüme bile bakmıyorlar. Yüzlerini çeviriyorlar. Doğrusunu söyleyeyim burada. Yardım da pek alamıyoruz burada ben vakıflara başvuruda bulunuyorum. Bundan beş ay önce bir yardım talebinde bulundum o zaman engeli raporum yoktu. kadının benim evrakımı yırtarken gördüm kendisini dedim ki neden yırtıyorsunuz benim evrakımı, yardım istedim ben devletimden bu benim devletimden istediğim doğal hakkım engeliyim çünkü bana yardım etmelere lazım ama bana yardım etmedi evrakı da yırtıp attı. kendisi ondan sonrada engeli raporu çıkartım. Engeli raporunda da çok sorunlar yaşadım. Bu dünyada en zor şey engelli olmaktır. Normal insan gibi göremiyorlar bizi bizde insanız. yani hayvan değiliz. Hayvana verilen değeri biz engeliler alamıyoruz. şunu söylemek isterim inan ki bu devletimiz aslında bakıyor da bazı kurumlar ne yazık ki üstü kapalı şeyler yaptıkları için bu işlere, yardımlara eremiyoruz. Yardımlar da olmuyor zaten olmadığı için bizde mağdur kalıyoruz."

23 Tem 2022 - 14:40 - Yaşam