Mardin Barosu 8 kişinin öldüğü olayla ilgili açıklama yaptı

Mardin Barosu, Kuzey Irak'ta 8 kişinin öldüğü 23 kişinin yaralandığı olayla ilgili açıklama yaparak, olayın aydınlatılmasını istedi.

Kuzey Irak'ta dün 8 kişinin öldüğü, 23 kişinin de yaralandığı olayla ilgili Mardin Barosu, açıklama yaptı. Henüz kim tarafından yapıldığı tespit edilmeyen olayla ilgili bir çok kesimden açıklama yapıldı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı olayla Türkiye'nin alakası olmadığını duyurmasına rağmen Irak Hükümeti olaydan Türkiye'yi sorumlu tuttu. 

Olaya dair Mardin Barosu da açıklama yaptı. Mardin Barosu yaptığı yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Irak ve Irak Kürdistan Federe Hükümet yetkilerinin açıklamalarına göre TSK'nin gerçekleştirdiği top atışları neticesinde 20/07/2022 tarihinde, Kürdistan Federe Bölgesi'nin Zaxo(Zaho) ilçesinde, içlerinde çocukların da bulunduğu 8 sivil hayatını kaybetmiş, 23 sivil de yaralanmıştır. Sivillere ve sivil yerleşim yerlerine yönelik yaşam hakkının ağır bir şekilde ihlaline yönelik gerçekleştirilen bu saldırıyı kınıyor, olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı; saldırıda yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz. Sivil ölümlerin yaşandığı saldırı ile ilgili tereddütsüz ve ivedilikle sorumluların tespiti ve cezalandırılması için ilgili ve yetkili makamlardan etkili ve tarafsız soruşturma yapılmasını talep ediyoruz."

# Mardin

21 Tem 2022 - 11:43 - Gündem