Dışişleri Bakanlığından 9 kişinin öldüğü Zaho bombardımanı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Zaho kentinde 9 kişinin öldüğü hava saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır" ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak'a bağlı Duhok kentinin Zaho ilçesine düzenlenen, 9 kişinin öldüğü 23 kişinin yaralandığı bombardımanın Türkiye tarafından düzenlediği yönündeki açıklamaları reddetti. Açıklamada "Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. Gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır" denildi. 

Açıklamada "Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz" denildi. 

Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasının tam metni şöyle:

"Irak’ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına bugün (20 Temmuz) gerçekleştirilen saldırıda, ilk belirlemelere göre 8 kişinin hayatını kaybettiği; 23 kişinin ise yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor; yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. Türkiye terörle mücadelesini uluslararası hukuka uygun şekilde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir.

Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır.

Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz."

20 Tem 2022 - 22:58 - Gündem