Yalda Abbasi Kimdir?

Yalda Abbasi (Farsça یلدا عباسی) İran Horsan Kürtlerindendir. Sanatçı kişiliğinin yanında kendi bestelediği Kürtçe müzikler de vardır. 12 yaşında anne...

Yalda Abbasi (Farsça یلدا عباسی) İran Horsan Kürtlerindendir. Sanatçı kişiliğinin yanında kendi bestelediği Kürtçe müzikler de vardır. 12 yaşında annesinin teşvikleri ile müziğe başlamış ve günümüze kadar yerel ve uluslararası birçok ödül almıştır. Bir röportajında "Kürtçe halk müziğini bu bölgede yaşatıyorum bundan mutluyum" ifadesini kullanmıştır.

Yalda Abbasi, yaptığı müzik ve tarzıyla Kürt Müziğinin ‘prensesi’ olarak tanımlansa yeridir. Zira Abbasi gerek müzikal alt yapısındaki Kürdi ustalık ve otantik enstrümanların sesiyle bir armoni halinde yol alması sayesinde, Kürt müziğindeki derin huşuyu dinleyiciye taşıyor.

Yalda Abbasi Nereli ?


Kürtler’in birlikteliğini siyasi açıdan tehlikeli gören rejimler Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kürdistan coğrafyasından Yalda Abbasi İran’ın kuzeydoğusunda bulunan Kuzey Horasan Eyaleti’nde doğmuş büyümüştür. İran tarafından İran’ın Batısında (Türkiye sınırı olan bölge) yaşayan Kürtleri Kuzey bölgelerine sürgün etmişlerdir. Kürtler en çok Kuzey Horasan bölgesine sürgün edilmişlerdir.

Yalda Abbasi’nin bulunduğu eyalet olan Kuzey Horasan Eyaleti’ndeki Kürt nufüsü %46 civarında olup yaklaşık 2 milyon Kürt yaşamaktadır.Diğerlerini de Farslar ve Türkmenler oluşturmaktadır.Kuzey Horasan Eyaleti’nin bazı şehirleri Bujnurd, Şirvan, Cacarm ve İsfarayen'dir. 

Yelda Abbasi’nin Türkiye Konserleri

Kürt sanatçı Yelda Abbasi defalarca Türkiye’ye gelerek çeşitli konserlere katılmıştır.

Yalda Abbasi 14′ncüsü düzenlenen 2014 Dersim Munzur Festivali konuğu olarak 31 Temmuz 2014 tarihinde Dersim’de konser vermiştir.

8 Mart 2015 tarihinde ise , Mardin’in Nusaybin ilçesinde başlayan 4’üncü Dünya Kadın Yürüyüşü kapsamında Artuklu Belediyesi tarafından organize edilen Mardin Kasimiye’de Yalda Abbasi konseri ile son bulmuştur.

Ayrıca 2012 yılında Diyarbakır Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Amed Müzik festivaline Yalda Abbasi çağırılmış ancak bazı aksaklıklardan dolayı katılamamıştır.

20 Tem 2022 - 20:29 - Kültür & Sanat