Ciwan Haco Kimdir? Nerelidir? Nerede Yaşamaktadır?

Ciwan Haco, Mihemed Şêxo’dan etkilenerek küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlamış olan bir Kürt sanatçıdır. Ciwan Haco çeşitli sebeplerden dolayı göç ederek Almanya’nın Bochum şehrine göç etmiş, günümüzde ise İsveç’te yaşamaktadır.

Ciwan Haco, Mihemed Şêxo’dan etkilenerek küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlamış olan bir Kürt sanatçıdır. Ciwan Haco çeşitli sebeplerden dolayı göç ederek Almanya’nın Bochum şehrine göç etmiş, günümüzde ise İsveç’te yaşamaktadır.

Ciwan Haco Nerelidir?


Ciwan Haco, aslen  Mardin’in  Midyat ilçesine bağlı olan Dogançay Köyü ( Mizizah )’dendir. Ailesi Cumhuriyetin ilk yıllarında sürgün edilmişlerdir. Ciwan Haco, 1957 yılında Suriye’nin Kürt Bölgesi Rojava’nın Kamışlı(Qamışlo) şehrinde doğmuştur. Ciwan Haco 62 yaşındadır.

Ciwan Haco’nun Hayatı


Ciwan Haco’nun aşireti Şeyh Said İsyanı’nda ismi geçen aşiret olan Haco aşiretidir.Haco Ağa’nın torunlarındandır.Ciwan Haco‘nun ailesi yaşadıkları Mardin’den Suriye’ye zorunlu göçe tabii tutarlar.Mihemed Şêxo’dan etkilenip saz çalmasını öğrenen Ciwan Haco zor şartlarda müzikle ilgilenmeye çalışmıştır.90’lı yıllarda ailesiyle beraber Avrupa’ya göç etmişlerdir.


Haco ailesi,Mardinden sürülmelerinden sonra birçok ülke ve şehre dağılmışladır.Aileden  birçok yazar, şair, ressam, müzisyen ve akademisyen gibi mesleklere mensup kişiler çıkmıştır.

Ciwan Haco klasik geleneksel Kürt müziğinin dışına çıkmıştır. Caz-rock tarzında bir müzik tarzına sahip olan Ciwan Haco başlarda Kürt toplumunda yadırganmış ama daha sonra çıkardığı unutulmaz eserle bunu tersine çevirmiştir. Kürt müziğinde özgün bir tarz yakalayan Ciwan Haco büyük üne kavuşmuş ama milyonların gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Ciwan Haco’nun büyük ses getiren 2003 Batman konserinde  980 binden fazla seyirci katılmıştır. Bazı kaynaklara göre ise katılım sayısının 1.5 milyon olduğu yönündedir. Verilen rakamlara göre Haco’nun Batman konseri dünyanın en kalabalık 7.konseri olarak tarihe geçmiştir.


Ciwan Haco, Almanya vatandaşı olup Bochum şehrinde bulunan Ruhr Üniversitesi mezunudur. Almanya’ya geçerek Bochum’da bulunan Ruhr Üniversitesinde üç yıl öğrenim görmüştür. Şimdi ise İsveç’te yaşamını sürdürmektedir.

Ciwan Haco Albümleri


Emîna Emîna (1970 – Kamışlı / Suriye)

Pêşmerge (1979 – Kamışlı / Suriye)

Diyarbekîr (1981 – Bochum / Almanya)

Gula Sor (1983 – Bochum / Almanya)

Leyla (1985 – Bochum / Almanya)

Girtiyên Azadiyê (1987 – Bochum / Almanya)

Nisêbîna Rêngîn/Çaw Bella (1989 – Bochum / Almanya)

Sî û Sê Gule (1991 – Stavangar / Norveç)

Dûrî (1994 – Stavangar / Norveç)

Bîlûra Min (1997 – Oslo / Norveç)

Destana Egîdekî (1998 – Oslo / Norveç)

Derya (2003 – Oslo / Norveç)

Na Na (2004 – Hamburg / Almanya)

Off (2006 – Hamburg / Almanya)

Veger (2012 – Hamburg / Almanya)

Felek (2018 – Hamburg / Almanya)

Kaynak: Kürtler.Net

20 Tem 2022 - 15:23 - Kültür & Sanat