Bölücü Kürt Tilki Vulpes Vulpes Kurdistanica’nın Hikayesi

Trajikomik bir olay aslında ”Vulpes Vulpes Kürdistanica" isimli tilkinin hikayesi. 2005 yılında dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Latince ismi “Vulpes Vulpes Kürdistanica” olan genellikle Ağrı civarında görülen bu tilkinin isminde geçen "Kurdistanica" nedeniyle değiştirildi.

  • Trajikomik bir olay aslında ”Vulpes Vulpes Kürdistanica" isimli tilkinin hikayesi. 2005 yılında dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Latince ismi “Vulpes Vulpes Kürdistanica” olan genellikle Ağrı civarında görülen bu tilkinin isminde geçen "Kurdistanica" nedeniyle değiştirildi.

Olay şaka değil gerçekten yaşanmış bir olay.. Nesli tükenmekte olan ve 1906 yılından bu yana “Vulpes Vulpes Kürdistanica“ olarak bilinen tilkinin isminden “Kürdistanica“ kavramı çıkarıldı ve sadece “Vulpes Vulpes” olarak kaldı. Türkiye de artık tür yazmak yerine hepsini tek isimde toplayarak ”Kızıl Tilki” deniliyor. 

Osman Pepe'nin açıklaması sonrasında olay BBC’ye bile haber oldu. BBC de haberinde olayı “Bölücü Hayvan Operasyonu” olarak gördü.

BBC OLAYI HABERLEŞTİRDİ


Bir tilki türü olan “Vulpes Vulpes” cinsinin onlarca alt türü vardır. Dünyanın birçok bölgesine yayılmış Vulpes Vulpes’lerin her biri yaşadığı coğrafyaya göre kısmen birbirinden biraz farklılık göstermektedirler.

Bu farklılıklarını sınıflandırmak için de Zoologlar “Vulpes Vulpes’leri” yaşadığı coğrafyanın ismine göre sınıflandırmıştır.

Bu çalışmalar 1800‘lülerin sonlarında başlamıştır. Latince "Vulpes Vulpes Kürdistanica" ismi de 1906 yılında verilmiştir.

Vulpes Vulpes Kürdistanica dışında onlarca tür daha vardır.Örneğin;

Vulpes vulpes Daurica (Vulpes vulpes Sibirya)

Vulpes Vulpes Palaestina (Vulpes Vulpes Filistin)

Vulpes vulpes Silacea (Vulpes Vulpes İber Yarımadası)

Bilimsel ismi hala “Vulpes Vulpes Kürdistanica” ama Türkiye'de ”Vulpes Vulpes” yani sadece genel olarak “Kızıl Tilki” denmektedir.

“Vulpes Vulpes Kürdistanica”  genelikle Ağrı civarında başta olmak üzere Kars, Bitlis, Muş, Diyarbakır çevresinde yaşamaktadır. Nesli tükenmekte olan bir tür olarak bilinmektedir.

Kulakları uzun belirgin çeneleri küçük ve  alt tarafı beyaz renktedir. Kuyruk uçları gürdür. Kulak arkaları, alt bacaklar ve ayakları siyahtır.

18 Tem 2022 - 18:40 - Kültür & Sanat