Şehiriçi Çileden Çıkardı: Pahalılık, Kapalı Kilmalar, Geciken Araçlar

Mardin'de pahalılık, işsizlik, akaryakıt, doğalgaz zamları, enflasyon ve daha nice ekonomik sorunlarının yanında toplu taşımalarda ücretlerinin yükselmesi ve bunun yanında yaz aylarında toplu taşıma araçlarındaki doluluk oranları yüzünden konforlu/hijyenik bir şekilde yolculuk yapılamaması vatandaşı çileden çıkarıyor. 

Mardin'de şehiriçi ulaşıma yakın zamanda gelen zamlar vatandaşın belini bükerken, üstüne çalışmayan kilmalar, geciken araçlar vatandaşı çileden çıkarıyor. Normalin üstünde yolcu taşınması ve araçların bakımsızlığıyla beraber hijyen sorununun da yaşandığı araçlarda, vatandaşlar vakaların yeniden artmaya başladığı koronavirüs (Covid-19) tehlikesi ile karşı karşıya kalmanın sıkıntısını yaşıyor. Yapılan araştırmalarda da net bir şekilde ortaya çıkan araç içi yoğunluğun fazla oluşu yani araçların kalabalık oluşu, hijyen ve yaz aylarındaki toplu taşıma araçlarında klimaların açılmamasının vatandaşları mağdur ettiği ortaya konuldu. 

Yoğun saatlerde duraklarda uzun süre beklemek zorunda kalan vatandaşlar, araca bindiklerinde de ayakta, sıkışık bir şekilde yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Mardin'de 42 dereceyi gören sıcaklarda klima açılmaması yolculuğu çileye dönüştürüyor. 

Şehiriçi ulaşımda yaşadıkları sorunları dile getiren vatandaşlar, belediyenin soruna el atmasını istedi. Vatandaşlar, "Mardin 'de havalar iyice ısındı. Bu sıcakta klima açılmıyor. Tıkış tıkış yolculuk yapmak zorunda kalıyoruz. Üst üste yapılan bu yolculuklarda her türlü hastalık riski bulunuyor. Ama kimsenin umurunda değil. Mazot yükselse de zam geliyor, mazot düşse de zam geliyor. Ama zamların gerekçesi hep mazot pahalı denilerek, geçiştiriliyor. Mazot düşünce indirim gelmiyor. Ama nedense hep mazot. Klima açılmayınca da bahanesi mazot oluyor. Bu insanları biraz düşünsünler. Bu sıcakta, bu hastalıkta bir klima bile açılmayacaksa bari bu kadar üst üste bindirmesinler. Korona vakaları yeniden artmaya başlamış. O kadar insan hayatını kaybetti. Hiç mi akıllanmadık" diye konuştular. 

# Mardin

15 Tem 2022 - 09:26 - Ekonomi

Muhabir  Nursin Nisan