Bayramın gündemi, KYK borçları: Keşke tefeciden alsaydım

Bayram günü gündemi öğrencilerin KYK borcu belirledi. KYK borçlarına dair dekontları sosyal medya üzerinden paylaşan öğrenciler, aldıkları kredilerin üç katı faizle geri istenmesine tepki göstererek, "Keşke tefeciden alsaydık" dedi.

Öğrenciler, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından kredilere getirilen yüksek oranlı faizlere sosyal medyada tepki gösterdi. Kredi borç dekontlarının görselini paylaşan öğrenciler, borçların silinmesi talebinde bulundu. Öğrencilerin yaptığı paylaşımlara göre 41 bin TL kredi alan öğrencinin enflasyon farkı eklenmiş borcunun geri ödemesi 152 bin 818 TL oldu. #kykborcu etiketiyle yapılan  paylaşımlar kısa sürede Twitter’da gündem oldu.

Çok sayıda öğrenci ve mezun tarafından yapılan paylaşımlarda, “41 bin tl borca karşılık 152 bin tl para istenmiş. Siz çıldırdınız mı? Öğrenci yeni mezun olmuş, iş yok, hepsini geçtim böyle faiz mi olur ya?”, “27.500₺ olarak aldığım kredi borcunun geri ödemesi 91.104₺ belirlenmiş. Sizde hiç mi vicdan yok. Aldığım miktarın 3 katından fazla. İş bulma garantimiz bile yokken bu kadar faizi öğrenciler üzerine bindirmek nasıl bir anlayış. Bizi bu ülkeye küstürdünüz”, “Milyonları hatta milyarları kazanan şirketlere vergi affi var, ama mezun olsalar dahi iş bulmakta zorluk çeken öğrencilere af yok”, “Geçen yıl yurda giriş yaptığımda depozito 650 TL ödedim ve aradan 10 ay geçti 478 TL daha istiyorlar ve KYK ücreti 450 TL den 800 TL çıktı. Sömürülüyoruz” 6 yılda aldığım toplam miktar: 37400₺. Geri ödeyeceğim miktar ekte", "Aynen kanka siz okuttunuz beni. Tefeciden para alsam daha az faiz isterdi. Yazıklar olsun.", " 25k olarak aldığım kredi 86k olarak hesaplanıyor, bu nasıl bir sistem hiç mi vicdan yok. Zenginin borcunu silersiniz fakirden fazlasını isterseniz. Lafa gelince de faiz haram dersiniz. Keşke tefeciden borç alsaydım" ifadeleri yer aldı.

SİYASETÇİLERDEN PAYLAŞIMLAR

Aynı etiketle çok sayıda siyasi partinin milletvekili de paylaşımlarda bulundu. Halkların Demokratik Partisi ( HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Ülkedeki eğitim sistemi eğitimden, öğrenciden yana değil. KYK Borcu altında dayatılan korkunç faizler açık bir talan örneğidir. Öğrenciler, tefecinin eline düşsek daha az ödeme yaparız diyor. Bu sözlerden utanacak tek bir yetkili var mı? KYK Borçları silinmelidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “KYK borcu yüzünden iş bulamayan gençlerin kapısına icra memuru gönderen bir hükümet sandıkta yıkılmaya mahkumdur” ifadelerine yer verdi.

SEÇİM VAADİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, borçlu öğrencilere “Faizli KYK borçlarını ödemeyin” dedi. Kılıçdaroğlu yaptığı paylaşımda, “Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece anapara talep edilecek, o da iş bulduğunuzda”  derken, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da yaptığı paylaşımda,  “Bu tefecilere borcunuzu ödemeyin! Yakında devran dönecek. Kaynaklar yandaşa değil, halka akacak. HDP gençlerin KYK borçlarını, faizini de anaparasını da tümüyle silmeyi vaat ediyor! Borçları sildikten sonra, gençlere borç değil, geçinebilecekleri miktarda burs vereceğiz” dedi.

10 Tem 2022 - 17:51 - Ekonomi