Japonya’nın eski başbakanı Abe silahlı saldırıya uğradı

Japonya’nın eski Başbakanı Shinzo Abe’nin seçim konuşması yaptığı Nara şehrinde silahlı saldırıya uğradığı öldüğü belirtildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Japonya'nın eski başbakanı Shinzo Abe, Nara kentinde konuşma yaptığı sırada suikasta uğradı. 

HASTANEDE ÖLDÜ
67 yaşındaki eski başbakan Abe, Pazar günü parlamentonun üst meclisi için yapılacak seçimlerden önce, Liberal Demokrat Parti üyesi Kentaro Asah'ın kampanyasına destek vermek için ülkenin doğusunda yer alan Nara kentindeydi.Abe'nin konuşma yaptığı sırada bir anda silah sesleri duyulduğu ve göğsünden vurularak yere yığıldığı belirtildi. Hastaneye kaldırılan Abe'nin, olaydan bir kaç saat sonra öldüğünü açıklandı. 

Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen ve eski bir Deniz Öz Savunma Kuvvetleri üyesi olduğu öne sürülen 41 yaşındaki Yamagami Tetsuya, olay yerinden uzaklaşamadan yakalanırken kullandığı el yapımı iki namlulu silah da ele geçirildi.


Abe ilk olarak 1993 yılında parlamentoya seçildi ve 2005 yılında kabine üyesi oldu.Japonya'nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

# silah

08 Tem 2022 - 12:32 - Asayiş