Kurban Bayramı Nedir? Kimlere Kurban Düşer?

Kurban kesmek en makbul ibadetlerden biri olarak her yıl Müslüman dünyası bayram yaparken, Kevser Suresi 2. Ayette mealen şöyle buyurur; “O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.”

Kurban ibadeti vacip bir ibadettir. Adak, akika ve şükür kurbanları olduğu gibi her yıl Kurban Bayramı’nda vacip kurbanı kesilir. Kurban kesecek olan kimsenin Müslüman, ergenlik çağını geçirmiş, akıl sağlığı yerinde, nisap miktarı para ve mala sahip olması gerekir. Özellikle zekat ibadetinden bildiğiniz üzere doğal ihtiyaçları dışında 80 gram altını veya bu miktar değerinde mal ve parası olan Müslüman, nisap düzeyine ulaşmış olup kurban kesmekle yükümlüdür.

Kurban bayramı günlerinde bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kurban kesilebilir. Kurban bayramının birinci günü bayram namazının ardından başlayan kurban kesimi üçüncü günün ikindi vaktine kadar devam eder. Kurban bayramından bir gün önce yani arefe günü veya bayramın üç gününden sonra kurban kesmek dinen caiz değildir. Ancak Hicri Takvim kullanmayan ülkeler ile Hicri takvim kullanan ülkeler arasında Kurban Bayramı arasında zaman farkı ortaya çıktığı için bazı ülkelerde Kurban kesim günleri farklı olabilmektedir. 

Kurban; kardeşlik duygularının pekişmesi, ihtiyacı olana yardım edilmesi ve de yoksul ve mazlum kimselerin de et yiyebilmesini sağlayabilmek için kesilir. Mali bir ibadet olan kurban ibadeti sayesinde birbirine çok yakın veya çok uzak coğrafi bölgelerde olan Müslümanlar kalben birbirine yakınlaştığı gibi, yoksul kimseler de et yiyebiliyor.

Kur’an’da kurban kesmek ile ilgili birçok ayet yer alıyor. Yukarıda da yer verdiğimiz Kevser ve Hac Surelerindeki ayetlere ek olarak, “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’ âm Suresi 162. Ayet) ve “Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.” (Sâffât Suresi 107. Ayet). Okuduğumuz her iki ayette de kurbanın anlamı ve önemi ortaya çıkıyor. 

08 Tem 2022 - 11:21 - Kültür & Sanat