Japonya'nın eski başbakanı Shinzo Abe, suikasta uğradı

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Nara kentinde katıldığı etkinlikte silahlı saldırıya uğradı.

Japonya'nın eski başbakanı Shinzo Abe, Nara kentinde konuşma yaptığı sırada suikasta uğradı. Göğsünden vurularak yere yığılan eski başbakan hastaneye kaldırıldı.

     

67 yaşındaki eski başbakan Abe, Pazar günü parlamentonun üst meclisi için yapılacak seçimlerden önce, Liberal Demokrat Parti üyesi Kentaro Asah'ın kampanyasına destek vermek için ülkenin doğusunda yer alan Nara kentindeydi.

Sputnik’te yer alan habere göre Abe'nin konuşma yaptığı sırada bir anda silah sesleri duyulduğu ve göğsünden vurularak yere yığıldığı belirtildi. Hastaneye kaldırılan Abe'nin sağlık durumuyla ilgili henüz kesin bir bilgi yok.

Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen ve eski bir Deniz Öz Savunma Kuvvetleri üyesi olduğu öne sürülen 41 yaşındaki Yamagami Tetsuya, olay yerinden uzaklaşamadan yakalanırken kullandığı el yapımı iki namlulu silah da ele geçirildi.

Abe ilk olarak 1993 yılında parlamentoya seçildi ve 2005 yılında kabine üyesi oldu.Japonya'nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

# silah

08 Tem 2022 - 09:54 - Asayiş