Mardin'de Doktora Saldırı Protesto Edildi

Mardin Sağlık Platformu, dün kentte Dr. Murat Filiz’in hasta yakınlarının saldırısına uğramasına dair yaptığı açıklamada şiddetin kaynağının çöken sağlık sistemi olduğunu belirterek, acil adımlar atılması çağrısında bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün hasta yakınlarının Dr. Murat Filiz ile olaya müdahale eden sağlık çalışanlarını darp etmesi Mardin Sağlık Platformu tarafından protesto edildi. Hastane poliklinikler servisi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda sağlık çalışanı ile hekimler katıldı. Pankartların açıldığı eylemde açıklamayı Mardin Tabip Odası yöneticilerinden Hamza Oktay yaptı.

Hemen her gün sağlıkta şiddet olayları yaşandığını belirten Oktay, hekimlerin uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Ersin Aslan, Kamil Furtun, Fikret Hacıosman ve Aynur Dağdelen’i hatırlatarak, “Acıları hala yüreğimizde” dedi. Özveriyle hastalara hizmet verirken saldırıya uğramak ve ölmek istemediklerini dile getiren Oktay, “Şiddetin asıl sorumlusu şiddet öğreten sağlık çalışma ortamı ve sağlık sistemidir. Şiddetin asıl sorumlusu hızla çökmekte olan sağlık sistemidir” dedi. Sağlık sistemindeki çöküşün birinci sorumlusunun da son 20 yılda hız kazanan hükümetin “sağlıkta dönüşüm” politikaları olduğunu kaydeden Oktay, bu politikaların sadece sağlıkta şiddetin nedeni de olmadığını ekledi.

Açıklama Şu Şekilde: 

"Gün geçmiyor ki ülkemizde sağlıkta şiddet yaşanmasın.
Gün geçmiyor ki bir hekime, hemşireye, sağlık teknisyenine veya sağlık çalışma ortamında özveriyle hizmet üreten yaklaşık 40 meslek grubundan bir arkadaşımıza yönelik fiziki veya psikolojik şiddet haberi almayalım.

Katledilen Ersin Aslan, Kamil Furtun, Fikret Hacıosman ve Aynur Dağdelen'in acıları hala yüreğimizde

Dün de, ne yazık ki, hastanemiz Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberiyle sarsıldık. Burdan bir daha haykırıyoruz ki özveriyle hastalarımıza hizmet verirken şiddet görmek ve hatta ölmek istemiyoruz.

Ama artık hem sağlık çalışanları, hem hasta-hasta yakınları hem de duyarlı halkımız şunu da biliyor ki bu şiddetin asıl sorumlusu şiddet üreten sağlık çalışma ortamı ve sağlık sistemidir, hızla çökmekte olan sağlık sistemidir.

Bu çöküşün tartışmasız birinci sorumlusuda son yirmi yılda hız kazanan ve artık iyice kurumsallaşan, sağlıkta dönüşüm adı altında sağlığı neoliberal piyasa kurallarının insafına terkeden politikalardır.

İyi sağlık hizmeti ve iyi hekimlik hizmetinin tamamiyle terk edilmesine bilerek ve isteyerek göz yuman, hatta teşvik eden bu polikalar sadece sağlıkta şiddetin mi nedenidir?

HAYIR!

Aynı zamanda hastalarımızın da müşteri muamelesi gördüğü, kâr hırsı uğruna hastalarımızın bırakın iyi sağlık hizmeti almasını, yaşamlarını da kaybetmesine yol açtığı bir gerçek, ve bu gerçek artık acımasız bir halk sağlığı sorunu haline dönüşmüş durumdadır.

Buradan sağlık bakanına açık çağrımızdır.


Sağlıkta şiddeti TCK'nın katalog suçları arasına alıp cezaları artırmak tek başına yeterli olamaz.
Şiddetin bizzatihi kaynağı olan, şiddet üreten sağlık sistemidir. Ve bu sistem sorunuyla ilgili hiç vakit kaybetmeksizin acil adımlar atılmalıdır.

İyi sağlık hizmeti üretebilmek ve güvenli sağlık çalışma ortamı için düzenlemeler yapılmalıdır. En kısa zamanda en acil sağlık çalışma ortamı sorunları için harekete geçilmezse, buradan malesef ve üzülerek duyurmak isteriz ki, çöken sağlık sisteminin yıkıntıları altında sadece sağlık çalışanları değil hasta-hasta yakınları ve halkımızda kalmaya devam edecektir."

# Mardin, yol

06 Tem 2022 - 14:08 - Sağlık