Kucoin Nedir? Hangi Özellikleri ve Avantajları Sunuyor?

Kripto para ekosistemi, gelişimini hızlı bir şekilde sürdüren bir alan. Bitcoin, Ethereum ve yüzlerce altcoin, bu zamana kadar milyonlarca yatırımcının ciddi kazançlar elde etmesini sağladı.

Kripto yatırımında ilk durak ise borsalar. Dünyanın en büyük kripto para borsası platformlarından biri olan Kucoin, en düşük alım satım komisyonlarını sunması ve geniş altcoin seçenekleri ile birçok kişinin tercihi konumunda. Peki Kucoin nedir ve hangi özellikleri sunuyor?

Kucoin nedir?
Kripto para ekosisteminin en eski borsalarından biri olan Kucoin, 2017 yılında kuruldu. Hong Kong merkezli olarak faaliyet göstermeye başlayan borsa, günümüzde Seyşeller merkezli olarak operasyonlarını sürdürüyor. 200’den fazla ülkede hizmet veren Kucoin, Türkiye’de de resmi bir şirket olarak faaliyet gösteren, yasal borsalar içinde bulunuyor. Dünya çapında 300’den fazla çalışana sahip küresel bir kripto para şirketi olan Kucoin, işlem hacmi bakımından ilk 5 içinde yer alıyor. 10 milyona yakın yatırımcının hesap açtığı borsa, dünyada her 4 yatırımcının 1’inin tercihi konumunda.

 

Kucoin’in, faaliyete geçtiği 2017 yılından bu yana 5 yıldır en iyi borsalar içinde olmasını sağlayan özellikleri arasında işlem komisyonunun düşüklüğü, geniş altcoin seçenekleri ve güvenlik altyapısı yer alıyor.

Kucoin hangi özellikleri sunuyor?
İşlem komisyonları
Kripto para borsası, piyasanın en düşük işlem komisyonlarına sahip platformlarından biri. Kucoin’de kripto para alımında yüzde 0,1’lik bir komisyon geçerli. Bu oran, 10.000 TL’lik bir kripto para alımında 10 TL’lik bir komisyona tekabül ediyor. Bununla birlikte, bu komisyon oranı da belli şartlara göre düşebiliyor. Borsanın yerel hizmet token’i olan Kucoin token sahibi olan yatırımcılar, işlem ücretlerinde yüzde 80’e varan oranda iade alabiliyor. Bu durum, özellikle yüksek işlem hacmine sahip yatırımcılar için Kucoin’i ön plana çıkaran konulardan.

Yatırım modelleri
Borsa, kripto para yatırımında farklı beklentilere hitap eden seçenekler sunuyor. Klasik alım satım işlemi yapmak isteyen yatırımcılar, Kucoin’de spot piyasada Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların alım satımını yapabiliyor. Buna ek olarak, borsada vadeli (kaldıraçlı) işlemler ile, teminatın üzerinde çift yönlü işlem açmak da mümkün. Kucoin’de, yıllık sabit getiri oranına (APR) sahip staking yatırımı da tercih ediliyor.

Geniş altcoin seçenekleri
Kripto para piyasasında, yatırımcılar için en önemli konulardan biri henüz ciddi bir yükseliş kaydetmemiş, yenilikçi ve potansiyelli projeleri keşfetmek. Bu anlamda Kucoin, GEM olarak adlandırılan Türkçede ‘cevher’ olarak ifade edilen yeni projeleri listeleyen bir borsa. Kucoin’de listelenen coin’lerin sayısı 600’ün üzerinde olurken, listelenen işlem çifti ise 1000’in üzerinde. Bitcoin bir dönem 1 dolardan işlem görürken 69 bin seviyesini test etti, Ethereum ise aynı şekilde 1 dolardan işlem görürken, 4800 dolar zirvesini gördü. Kucoin, yeni projeleri listeleyerek yüzde 1000, yüzde 10000 gibi, yani 1000X potansiyeli olan GEM coin’leri yatırımcı ile buluşturuyor.

Kucoin token (KCS)
Borsanın yerel token’i olan Kucoin token, KCS simgesi ile borsada işlem görüyor. Borsanın halihazırda düşük olan komisyonları, KCS token sahipleri için daha da uygun hale geliyor. Kucoin token’in borsa token’i olarak klasik fonksiyonları sunmasının ötesinde, hisse senedi mantığı ile kullanımı da söz konusu. KCS token sahipleri, Kucoin’in elde ettiği komisyon gelirinden pay alabiliyor. Bu nedenle KCS satın alanlar aynı zamanda borsanın bir ortağı konumunda oluyor.

Sigorta fonu ile güvenli yatırım
Kripto para yatırımında en çok önemsenen konular içinde, yatırımların güvenli bir şekilde saklanması da geliyor. Kucoin, güvenlik altyapısı bakımından gelişmiş bir borsa. Siber saldırılara karşı güçlü bir şifreleme altyapısı ile korunan borsa, buna ek olarak tüm yatırımları bir sigorta güvence fonu ile koruma altına alıyor. Olası bir siber saldırıda fonların çalınma riskine karşı Kucoin’de yüz milyonlarca dolarlık bir sigorta fonu mevcut. Borsa, elde ettiği gelirle bu fonu sürekli büyütüyor.

Kucoin’de nasıl hesap açılır?
Bitcoin ve altcoin yatırımında gelişmiş seçenekler sunan Kucoin, birçok yatırımcının tercihi olan bir borsa. Yüzlerce altcoin’de spot, vadeli işlemler ve stake işlemleri sunan borsa, yeni nesil yatırım modeli olan kripto para alanında tercih ediliyor. Bununla birlikte borsada hesap açmak oldukça kısa süren ve avantajlar içeren bir işlem. Bunun için aşağıdaki adımlar takip edilmeli:

 

●      Kucoin web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinde, hesap açma sayfasına gidin.

●      Mail ve telefon bilgisini girdikten sonra şifre belirleyin.

●      Adresinize gönderilen kodu onaylayın, hesabınız açılacaktır.

 

KYC onayı gerekmeyen borsalar içinde yer alan Kucoin’de, KYC onayı yapmayan yatırımcılar 24 saatte 1 BTC çekme limitine sahip, bu da ortalama bir yatırımcı için harika bir limit. Buna ek olarak, Kucoin’de ilk kez hesap açmayı düşünen yatırımcılar, 500 USDT’ye kadar bonus alma hakkına sahip. iOS ve Android mobil uygulamaları üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde kripto para almayı sağlayan borsa, güvenli ve hızlı bir kripto yatırımı için tercih edilebilir.

 

06 Tem 2022 - 10:59 - Ekonomi