Bir O kalmıştı: Ona da zam geldi

Geçtiğimiz mayıs ayında fiyatı yüzde 43,7 artan çaya geçen hafta yapılan yüzde 2,5 oranındaki zammın ardından bugün de yüzde 9,5 zam geldi. Öte yandan temmuz ve ağustos aylarında da çaya zam gelmesi bekleniyor.

Yükselen enflasyon Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (Çaykur) 16 Mayıs tarihinde çaya ortalama yüzde 43,71 zam yapmasının ardından fiyat artışları devam ediyor. Geçen hafta fiyatı yüzde 2,5 artırılan çaya bugün de yüzde 9,5 zam geldi. Böylece çaya iki aydan daha az bir sürede toplam yüzde 61,3 zam yapılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs tarihinde 2022 yılı yaş çay taban alım fiyatını açıklamıştı. Yaş çayda geçen yıl 3,87 TL olan alım fiyatı yüzde 73 artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme primi de yüzde 130,8 artışla 30 kuruşa çıkarılarak fiyat 7 TL seviyesine yükseltilmişti.


Temmuz ve Ağustos aylarında çaya yeni zamların gelebileceğini belirtiyor. 

ÇAYKUR'un yanı sıra bölgede vatandaşların en çok tükettiği çay olan ve "kaçak çay" olarak anılan ithal çaya da zam geldi. Kilosu 145 lira olan kaçak çay gelen zamla birlikte piyasada 175 liraya kadar alıcı buluyor. Yaklaşık yüzde 21 oranında gelen zamla birlikte kaçak çayın kilosu 145 lira olurken, fiyatların daha fazla yükselmesi bekleniyor. 

ASGARİ ÜCRET CEBİMİZE GİRMEDEN ERİDİ

Çay fiyatlarına ilişkin esnaf, döviz kurlarının yüksek olması ve maliyetlerin artmasını gerekçe gösteriyor. Çay satıcısı bir esnaf, "Her şey zamlandı. Gelen bu zamlar nedeniyle çay da zamlanıyor. Bizler de istemiyoruz zam yapmayı ama mazot fiyatları başta olmak üzere her türlü girdi maliyeti ister istemez fiyatların yükselmesine neden oluyor" dedi. 

Çay fiyatının yükseldiğini gören bir vatandaş ise, asgari ücrete zam yapılmasıyla beraber herşeye zam geldiğini söyledi. Mahmut Özen isimli vatandaş, "Asgari ücrete bir zam yapılıyor. Ondan sonra her şeye zam geliyor. Böyle olunca asgari ücret daha cebe girmeden eriyor. Mazot çok pahalı, kiralar yüksek, her şey pahalı. Artık nasıl yapacağız bilmiyoruz. Çayı bile eskisinden daha az içmeye başladık. Bir keyfimiz oydu o da artık lüks oldu. Eskiden çayla simit hesabı yapılırdı asgari ücretlililer için artık onu da yapamıyoruz. Herşey çok pahalı. Allah sonumuzu hayır etsin" dedi. 

# fiyat

05 Tem 2022 - 11:38 - Ekonomi