Cumartesi Annesi Sare Demir Hayatını Kaybetti

Yıllar boyunca oğlunun akıbetini soran Cumartesi Annesi Sare Demir tedavi gördüğü hastanede öldü.

Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşayan Cumartesi Annesi Sare Demir (85) 4 ay önce teşhisi konulan kanser hastalığı nedeniyle 2 aydır tedavi gördüğü Batman Dünya Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Demir’in oğlu İbrahim Demir 1991’de Xendok köyünde kaybedildi.

Sare Demir’in vefat haberini Cumartesi Anneleri, sosyal medya hesaplarından duyurdu: “Bir annemiz daha adalete ulaşamadan yaşamını yitirdi. 31 yıl önce gözaltında kaybedilen İbrahim Demir’in annesi Sare Demir’in aramızdan ayrılışının derin üzüntüsü içindeyiz. Demir ailesine başsağlığı diliyoruz.”

Demir’in cenazesi Batman’dan alınarak İlçe merkezinde bulunan Şeyh Hasan Mezarlığında aile fertlerinin katılımıyla defnedi.

Yaşı ilerlediği için Cumartesi Anneleri eylemlerine katılmakta artık güçlük çeken anne Demir, Cumartesi Annelerine gönderdiği bir mektubunda yıllardır dinmeyen acısını şöyle anlatmıştı: “Zaman her şeyin ilacı ama acının ilacı değil. Yüreğimdeki yara her gün biraz daha kanıyor. 26 yıl geçti, ben yaşlandım. Yüreğim, acısını kaldıramayacak kadar yaşlandı. Sana anlattığım masallarda hep iyiler kazanırdı. Ama gerçek hayatta öyle olmadı. Bazen kötüler de kazanabiliyormuş. Ama sen yine de unutma iyiler daima haklıdır. Bir çocuğu öldürdüklerinde annesini de öldürüyorlar. İnsan olan bir anneyi ağlatmaz ama onlar zalimdi. Merak etme oğul, onları saklandıkları karanlıktan çıkaracağız, hesap soracağız” demişti.

02 Tem 2022 - 21:22 - Gündem