Ekmek Zammı: Maliyetler Vatandaşa Yansıyor

Ekmeğe yapılan yeni zam ile beraber fırıncılar zam yapmak zorunda olduklarını söylerken, vatandaşlar artık ekmek alamayacak duruma geldiklerini söyledi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

HABER: NURSİN NİSAN

Günden güne pahalılaşan hayat şartları dur durak bilmiyor. Halk ve esnaf karşılıklı olarak gelen zamlardan şikayetçi. Hammaddenin fiyatları etkilediği gerekçesi ile ekmek fiyatlarına yine zam geldi. Serbest piyasaya bir denetim gelecek mi, zor durumda kalan fırıncılara hammadde üzerinden daha eşit bir uygulama yapılacak mı diye bekleniyor.

Mardin'de yeni alınan karar ili 200 gram ekmek 3 lira üzerinden satılmaya başlandı. Tarım Mahsülleri Ofisi (TMO) buğday alım fiyatını ton başına 6 bin 50 liradan açıklasa da serbest piyasada buğday fiyatları çok daha yüksek. Buğday fiyatlarına bağlı olarak un fiyatları da yükselirken, artan girdi maliyetleri vatandaşları da fırıncıları zor durumda bırakıyor. Buğday ve un fiyatlarının artışı ekmeğe ve diğer un ve buğday ürünlerine zam olarak yansıyor. Hal böyle olunca, esnaf da yükselen ekmek fiyatına geç alınmış bir karar olarak bakıyor.

Artan fiyatların fırıncıları zor durumda bıraktığını söyleyen Fırın Ustası Hasan Daş, zamlarla ilgili görüşüne şu şekilde açıklama yaptı: “Yaklaşık 17 yıldır bu işi yapıyorum. Geçen yıla oranla kıyaslama yaptığımız zaman iki lira zam geldi. Yalnız gelmesi lazımdı. Odun maliyeti, un maliyeti yükseldiği için biz de mecbur kalıp zam yaptık. Aslına bakacak olursak millet mağdur zaten. Biz de zam yapmak istemiyorduk. Eskisine oranla milletin alım gücü çok düşük. Bir sürü insan mağdur oldu. Zammın gelmesini bizde istemiyorduk ama mecbur.” 

Fırıncıların zammın gerekli olduğu yönündeki açıklamasına vatandaş ise katılmıyor. Ekmeğe yapılan zammın diğer zamlar karşısında çok yüksek olmadığını ancak kendilerini zorladığını belirten bir vatandaş, "Her gün bir şeye zam geliyor. Hammaddeden kaynaklı olduğu söyleniyor ama fiyatlar sadece yükseliyor. Bir gün mazot, bir gün ekmek, bir gün başka bir şey. Zam gelmeyen gün neredeyse yok. Herkes zamları vatandaşa fatura ediyor. Yediğimiz bir ekmek var onu da yiyemeyecek hale geleceğiz bu gidişle. Hükümetin artık buna bir çare bulması lazım. Şimdi asgari ücret konuşuluyor. Zam yapılacağı söyleniyor. Yapılsa da kurtarmayacak. Asgari ücrete zam yapıldığı gün her şeye yeni zamlar gelecek. Herkes zamları rahatlıkla yapacak. Bir gün geçmeden asgari ücrete yapılan zam da eriyip gidecek" dedi. 

# Mardin

01 Tem 2022 - 11:45 - Ekonomi