Sokağın Nabzı: Bir tek insan ucuz kaldı

Mardin merkezdeki Pazar tezgahlarında esnafın yüzü bir türlü gülmüyor. Yükselen fiyatlar alım gücünü azaltıyor. Bu nedenle Pazardaki esnaf da vatandaş da bir hayli etkileniyor. Pazardaki enflasyon, devamlı yükselen fiyatlar esnafı iş yapamayacak hale getirdi. Pazarda yankılanan ses "Hem esnaf hem de vatandaş perişan haldeyiz" oluyor.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

ÖZEL HABER: NURSİN NİSAN

Pazardaki pahalılık yüzünden insanlar alım gücünü kaybetti. 3 kilodan bir kiloya düşen poşetlerle vatandaşların halini mi dersiniz, akşam pazarında mal ucuzlasın diye bekleyen diğer vatandaşların halini mi dersiniz yoksa Pazar bittikten sonra çöpten sebze ayıklayan vatandaşların hali mi? Alım gücünü kaybeden esnaf ve vatandaşların feryadı dinmek bilmiyor. Yakıtın fiyatı arttıkça pazara da yansıdığını söyleyen esnaf, poşetin kilosu 30 lira diyen esnaf, dolardan bahseden başka bir esnaf. Herkes kendince bir sebep buluyor ama kimse bir çözüm bulamuyor. Sizin için halk pazarın esnaf ve vatandaşın durumunu gözlemledik, esnaf ve vatandaşa mikrofon uzattık. 

'Bir tek insan ucuz kaldı'

Mahmut Fidan

Pazar esnaflarından Mahmut Fidan: “15 yıldır pazarcıyım. Aynı tas aynı hamam. Fiyatlar hep yükseliyor inmiyor. Millet perişan, yani bir hafta iniyor bir hafta inmiyor hep yükseliyor. İnmek yok. Herkes kendine göre bir açıklama yapıyor. Biri yükselmesinin sebebini mazota biri dolara bağlıyor. Sebebi bellidir aslında herkeste biliyor. Millet zaten perişan Allah sonumuzu hayır etsin, Allah cümlemizin yardımcısı olsun. Bazı insanlar yiye biliyor bazıları yiyemiyor. Akşamları gelin buraya millet çöplüğün içinden sebze topluyor evine bir lokma ekmek götürüyor. En pahalı olarak göstere bileceğim bir şey yok. Domatesten başla, salatalık hepsi pahalı. Bu pahalılıkta İnsan tek ucuz kalmış. Memlekette, ülkede genç kalmamış. Hepsi göç etti çalışmak için. Paranın değeri kalmamış. Artık bu gençlere bir el atsınlar. Bu insanların durumunu görsün, baksın. Kendi evinden oturup bakarak olmuyor” diye belirti.

'Poşete çalışıyoruz'

Şeymus-Ergan
Şeymus Ergan

Esnaf Şehmus Ergan ise: “7 yıldır pazarcılık işini yapıyorum. Pazarın son durumu çok kötü halden sebzeyi 6-7 liraya alıyoruz, pazara geliyoruz yine ufak bir karla veriyoruz. Elde avuçta hiçbir şey yok. Poşete çalışıyoruz. Pazarın rekortmeni bu hafta biber. Biberin kilosu şu anda 15 lira. Bir ara 7,5 liraya inmişti şuan tekrar 15 liraya çıktı. Fiyat yükselmesini konusunda her ağızdan bir şey çıkıyor. Biri mazot diyor biri gübre diyor diğeri dolar diyor hiçbir şey anlamadık. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.

'Millet taneye yarıma düşmüş'

Levent Yurdakul

Bir başka esnaf Levent Yurdakul: “Yaklaşık 30 senedir bu işi yapıyorum. Ben ömrüm boyunca böyle bir şey görmedim. Ben bugün aldığım malı yarın üzerine karımı koyarak sebze halinde verebilirim. Pazarın rekortmenine gelecek olursak, patates, biber, domates, meyveler hepsi rekortmen. Meyveleri 15’ten veriyoruz. Domates halde 7 lira biz burada 7,5 liradan veriyoruz. Pazarcılar şuan insanlara çalışıyor. Her bir pazarcı sebze haline 10-12 bin lira 3 aylık zararları var. Milletin alım gücü kalmamış. Taneye düşmüş yarıma düşmüş millet 2 domates alamıyor. Buna sebep olan baştakiler, yolsuzluk, mazot, elektrik, doğalgaz. Yani bir tek bu canımız kalmış, bu canımızı da alsınlar artık gidelim” diyerek feryadını dile getirdi.

'Millet mahvolmuş'

Bir başka esnaf Ali Turay: “15 yıldır pazar işini yapıyorum. Mazottan dolayı pazarın durumu berbat. Mazot ne kadar pahalı olursa, sebzenin üzerine atıyorlar bu yüzden millet mahvolmuş. Alma gücü kalmamış, 3 kilo yerine 1 kilo alıyorlar. Biz de şuan da en pahalı biber ve patlıcan. Geçen sene biber ve patlıcan 3 liraydı, şuan 7,5- 10-15 ve milletin alma gücü kalmamış. Millet gittikçe fakirleşiyor. Pazardır ama kimse gelmiyor görüyorsunuz. Millet fakirdir alamıyor. Maaşı 3-4 milyardır hiçbir şeye yetmez. Ev kirası olmuş 3-4 milyar, millet nasıl alsın. Mazot 6-7 liraydı geçen sene şuan 30 liraya çıkmış millet nasıl alsın. O mazotu da milletin başına yıkıyorlar. Bizim devletimizin başı sağ olsun. Başka diyecek bir şey yok” dedi.

'Perişan haldeyiz'

Mahsun Başçı

Esnaf Mahsun Başçı ise: “İş yok, işler kesat. Fiyatlar düşmüş halde ama alım gücü kalmamış. Farklı olarak acur tezgahımıza eklendi. Fiyatı boyutuna göre 10 ile 15 lira arası değişiyor. Şuan mevsimidir. Köy domatesimiz de artık mevcuttur. Fiyatların daha çok düzelmesini, işlerin düzelmesini ve milletin eski alım gücünü tekrar edinmelerini, pazarın eski canlılığına kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

Erdal Şimdi

Diğer esnaf Erdal Şimdi: “Pazarın son durumu berbat bir hal almış. Masraflar çok ağır, hiçbir şeye yetişemiyoruz. Poşetin kilosu olmuş 30 lira, mazot olmuş 30 lira, meyve sebze 15 liranın altında yok, hiçbir şeye yetişemiyoruz. Milletin alım gücü sıfır. Millet artık ne yiyeceğini bilmiyor. Ne yapacak ne edecek, nasıl geçinecek millet artık bilmiyor. Şeftali 20, kayısı 25, kiraz 30, domates 8ile 10 lira kalitesine göre değişiyor. İnsanların geçimlerini sağlıya bilmesi için insanlara yardım edilmesi gerekiyor. Hem esnaf hem halk perişan halde” dedi.

'Ayrılık, Mutsuzluk ve İntiharların sebebi ekonomi'

Dilaver İnal

Mardin halk pazarında vatandaşlardan Dilaver İnal: “Ben Mardin de yaşıyorum. Pazarın son durumu içler acısı diye biliriz. Halkın alım gücü sıfırlanmış durumda ama fiyatlar dur durak bilmiyor. Halk istediğini alamıyor. Asgari ücrete zam yapılacakmış, asgari ücret tek bir kalem ama bütün ürünlere de aynı oranda zam geliyor. Enflasyon düşürülecek deniliyor, fiyatlar düşecek mi hayır fiyatlar düşmeyecek. Halkın alım gücü olmayınca, yaşam tarında da mutsuzluklar, intiharlar ve ekonomik sorunlardan kaynaklı ayrılık durumları yaşanıyor. Buna sebep olan iktidarın izlediği politikadır. 100 yıldır ülkede üstü örtülü bir savaş var, Türkiye bütçesini savaşa aktarıyor ve çevresinde dostu kalmadı. Herkesle savaşır durumda. Savaşsa Ukrayna’da da bir savaş var ama orda enflasyon %17, Rusya da keza öyle, Türkiye de ise enflasyon % 100 aşmış durumda. Açıkladıkları fiyat % 80 ama gerçek enflasyon % 100 aşmış vaziyette. Vatandaş soruyor iktidara; domatesin fiyatının kaç lira olduğunu biliyor musunuz? İktidarın verdiği cevap 1 merminin kaç lira olduğunu biliyor musunuz? Biz iktidarı savaşsınlar, mermi harcasınlar diye seçmiyoruz. Mardin gibi bir yerde kayyum atandı. İki dönemdir atadıkları kayyumların yaptıkları ortada. En son Mustafa Yaman’ın yapmış olduğu ihalede 40 milyar liralık bir açık belirlendi. Adama bir şey yaptılar mı, sorgusunu sualini yaptılar mı yok ama KHK’ lılar hakkında göreve dönmeleri gerektiği halde göreve iade edilmiyorlar. Kredi yurtlar kurumuna borcu olan öğrenciler, göreve başlamasalar bile iki yıl sonra kredilerinin tahsili yönüne gidiliyor, icralar açılıyor, takipler yapılıyor ama vurgun yapanlara ses seda çıkartılmıyor. Bu adaletsizlik, bu hak hukuk tanımamazlık nereye kadar bilmiyorum. Artık vatandaşın bir şeyleri düşünmesi lazım! Son olarak yine aynı şeyi söylüyorum vatandaş düşünecek, neyin nasıl düzele bileceğine vatandaş kendisi karar verecek. Halka rağmen siyaset yapan iktidarları değil, halkla birlikte halkı, halkları dikkate alarak bir siyasetin izlenmesi gerektiğine inanıyorum. Halka rağmen siyaset yapılamaz diyorum” dedi.

01 Tem 2022 - 09:47 - Ekonomi