Ekmeğe zam geldi, bir zam daha gelecek

Mardin Kızıltepe ilçesinde artan maliyetler gerekçesiyle ekmek fiyatlarına zam yapıldı. Böylelikle 200 gram tekli ekmeğin fiyatı 3 TL oldu. Mardin merkezde de haftasonundan itibaren ekmek zamlı satılacak.

Büyütmek için resme tıklayın

HABER: NURSİN NİSAN

Başta gıda maddeleri olmak üzere birçok üründe yaşanan zamlardan ekmek de nasibini aldı. Un fiyatları ve maliyet artışları nedeniyle Mardin'de ekmek fiyatlarına zam yapıldı. Yapılan 500 kuruşluk zam bazı ilçelerde uygulamaya geçildi. Bazı ilçelerde ise haftasonundan itibaren zam uygulaması geçerli olacak. 

Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası, ekmek fırını ve ekmek fabrikalarının un fiyatları ve giderlerin yükselmesi nedeniyle esnafın zam talebini yerinde görerek Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Mardin Fırıncılar Odası başkanları tarafından Mardin Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği yönetim kuruluna sunulan zam talebi yerinde görülerek oy birliği ile kabul edildi.

Böylelikle zamlı fiyatın ardından 2,5 TL’den satılan 200 gram ekmek 3 TL’ye,  5 TL’ye satılan 400 gr çiftli ekmeğin fiyatı ise 6 TL’ye yükseltilmiş oldu.

Zamlı tarife Kızıltepe ilçesinde uygulanmaya başladı. Ancak Mardin'in diğer ileçeleri ve merkezde zamlı tarife haftasonundan itibaren geçerli olacak. Yeni zamlı tarifeyle 4 kişilik bir ailenin aylık ekmek gideri de yükselmiş oldu. Ortalama rakamlara göre 4 kişilik bir ailenin aylık ekmek gideri yaklaşık 400 lira oldu. 

30 Haz 2022 - 09:19 - Ekonomi