Mardin'de Ulaşıma Zam: Mazot Çok Pahalı

Mardin’de şehir içi ve ilçeler arası ulaşıma yüzde 30’un üzerinde yeni bir zam daha yapıldı. Yolcular da şoförler de yapılan zammın mazot fiyatlarından kaynaklandığını belirtirken, yolcular şoförlere de hak verdiklerini söyledi. 

Haber albümü için resme tıklayın

HABER: NURSİN NİSAN

Mardin’de ulaşıma Mart ayında yapılan zammın ardından yeni bir zam daha yapıldı. Şehir içi ve ilçeler arası halk otobüslerine yüzde 30’un üzerinde zam yapılırken, yeni tarife sabah saatlerinde uygulanmaya başlandı. Zam, kartlı binişlerin yanı sıra kartsız biniş tarifelerine de aynı oranda yansıtıldı.

Yeni zamla birlikte şehir içi ulaşımda kartlı binişler 4 TL’den 5 TL 25 kuruşa yükseldi. İlçeler arası ulaşım ücretlerine de benzer oranda zam yapılırken; Kızıltepe- Artuklu arası ulaşım ücreti 9 TL’den 12 TL’ye, Artuklu- Nusaybin arası 30 TL’den 40 TL’ye, Artuklu- Midyat arası da 30 TL’den 40 TL’ye yükseldi.

Şehir içi ulaşımda kartsız binişler ise 5 TL’den 7 TL’ye yükseldi. Aynı şekilde kartsız binişin 11 TL olduğu Kızıltepe-Artuklu ulaşım ücreti de 14 TL’ye yükseldi.

BİR ZAM DAHA BEKLENİYOR

Yapılan zamla ilgili şoförler mazot fiyatlarının yükselmesini gerekçe gösterdi. "Mazot fiyatı çok yüksek, ne yapalım" diye soran şoförler, bir zammın daha beklendiğini söyledi. 

MAZOT FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİ 

Vatandaşlar da yol ücretlerinin yükseldiğinden dolmuşa bindiklerinde haberdar olduklarını belirtti. Vedat isimli vatandaş, "Her gün bir şeye zam geliyor. Nereye gideceğimizi şaşırdık. Her şey 10'a katlandı. Mazot çok yüksek. Şoförlere de bir şey diyemiyoruz. Nasıl olacak bilmiyoruz" dedi. 

Abdurahman isimli vatandaş da mazot fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyledi. Mazot fiyatlarından dolayı bir şey diyemediklerini dile getiren Abdurrahman isimli vatandaş, "Her şey çok pahalı. Mazot fiyatlarının düşürülmesi lazım" dedi.  

29 Haz 2022 - 11:28 - Ekonomi