Emlakçılar Dernek Başkanı Bulut: Piyasada bir denetim yok

Mardin Emlakçılar Dernek Başkanı Nedim Bulut, emlak piyasasına dair uyarılarda bulunarak, "Piyasada bir denetim olmadığı için bir gayrimenkulü iki hatta üç emlakçıda farklı fiyatta ilana atabiliyor" dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

ÖZEL HABER: NURSİN NİSAN

Dövizdeki artışın etkilediği konut fiyatlarında yaşanan artışlar, vatandaşı ev alamayacak hale getirdi. Türkiye geneli gayrimenkul sorunları gün geçtikçe artıyor. Diğer her şeye gelen zamlar gibi gayrimenkul fiyatlarında da ciddi derece de yükseliş devam etmekle beraber kiralık dairelere de ciddi derecede ücret yükselişi devam ediyor. Bu konuda ki ileştirtilmelere yönelik Mardin Emlakçılar Dernek Başkanı Nedim Bulut ile son durum analizi konuşurken, bu emlak sorunsalı nasıl bir düzeltme yoluna gireceği ile ilgili ve ne yapılması gerektiğine dair nedim bulut şu öneri ve taleplerde bulundu.

Mardin'deki emlakçılar dernek bünyesin altında toplandı. Biraz bilgi verebilir misiniz?

Bizim bir yıldır aktif halde çalışmalarımızı başlattığımız bir derneğimiz var. Şu anda örgütlü bir şekilde ilerliyoruz. Bütün Mardin ve ilçelerinde üyeliklerimiz var. Resmi olarak şu anda bütün emlakçı üyelerimiz Ticaret Bakanlığı tarafından yetkili.

Pandemi süreci emlak işini nasıl etkiledi?

Şimdi her sektörde olduğu gibi pandemi süreci maalesef bizi de çok etkiledi. İş yerlerimiz kapalı kaldı. Bu konuda da bizim şöyle bir sorunumuz oldu bunu da dile getirmek isterim. Pandemi sürecinde bütün esnafa kira yardımı yapıldı, ancak bizim bu kadar uğraşımıza rağmen emlakçı arkadaşlarımızın hiçbiri dikkate alınmadı. Emlak sektörü yokmuş gibi davranıldı. Buda bizim için üzücü oldu, bizde aylarca evimize ekmek götüremedik

Emlak sektöründeki karlılık oranında nasıl bir eleştirmeye gidilecek?

Emlak sektöründe bizim şöyle bir beklentimiz var. Bizim şuandaki çalışmalarımız genel itibariyle derneğimizin hedefi ve çalışmalarımızın odağı şu şekilde; biz dernek olarak diyoruz ki vatandaşlarımız mağdur olmasın, emlakçılar mağdur olmasın, herkes vergisini ödesin, sadece yetkili emlakçılar iş yapsın. Yetkili emlakçılar iş yaptığı zaman vatandaşta mağdur olmaz, devletimize gidecek vergiler de yerine gitmiş olacak. Bizim beklentimiz sürekli resmi gazetede yayınlanıp ertelenen ve denetimi olmayan bu yasanın bir an önce denetime girilmesi gerekiyor. Bizim isteğimiz talebimiz bu doğrultuda. Eğer bu tarz bir denetim başlarsa herkes kendi kafasına göre iş yapamayacak. Kendi kafasına göre iş yapamadıkları için daha iyi bir düzen olur. Vatandaşlarımızın da emlakçıya güveni artmış olur. Denetleme istiyoruz.

Doların ve inşaat malzemesindeki yükseliş emlak sektörünü ve alım satım gücünü nasıl etkiledi?

Doların yükselişi Türkiye’deki her sektörü etkilediği gibi maalesef bizi de etkiledi. Gayrimenkul sektörü de etkiledi. Gayrimenkul fiyatlar % 100 arttı, hatta % 150 artan yerlerde var. Demirin fiyatı, betonun fiyatı arttı. Bunlarda artınca gayrimenkul fiyatlarına yansıdı. Bu yansımalar olunca da böyle sorunlarla karşı karşıya geldik.

Fiyatların yükselmesi yüzünden emlakçılar e vatandaşlar arasın da herhangi bir anlaşmazlıklar ve şikayet oluyor mu?

Biz Mardin ve ilçelerinde aktif olan bir derneğiz ama haftada en az 10 şikayeti il dışından da alıyoruz. Vatandaşlar ile mülk sahipleri arasında sürekli bir anlaşmazlık var. Bizim bakış açımız aslında şu şekilde, gayrimenkul sahibi haklı ama asgari ücretle de çalışan vatandaşlarımız da mağdur bu konuda. Bu fiyatların artması asgari ücret alan birine çok kötü bir etki bıraktı. Bu konuda bir sürü sorunla karşılaşıyoruz, bazen çözemediğimiz konularda oluyor, bazen de çöze bildiğimiz kadarını çözüyoruz. Benim özellikle vatandaşlarımızdan ricam, bir gayrimenkul danışmanı, yetkili veya yetkisiz çok önemli değil, bir emlakçı ya da emlakçılıkla alakası olmayan bir vatandaşı, emlak sektöründe yaptığı gayrimenkul işlemleri ile ilgili bir mağduriyet yaşadıkları anda ticaret bakanlığının TTBS sistemine şikayet oluşturmalarını istiyorum. Haklarınıza sahip çıkın, mağdur edilmeyin, siz haklarınıza sahip çıktıkça mağdur edilme olasılığınız da azalır.

Vatandaşların konut kiralama durumu hangi düzeyde?

Şuan Mardin bölgesin de yoğun derece de bir talep var. İnşaat sektörünün durmasından dolayı yeni dairelerimiz yok. Günde 100 kişi bizi arıyor ancak kiraya verecek yerimiz yok. Kira fiyatlarında ciddi derecede bir artış var, az önce de belirttiğimiz gibi bu artışlar en çok asgari ve asgari ücret altı alan vatandaşları etkiliyor. Örneğin bir vatandaşımız 1000 liralık bir evde oturuyor, o ev gecen sene 500 bin liraydı ama bu sene fiyatı 1 milyon olmuş. Gayrimenkul sahibi değeri üzerinden kira istiyor ve kiracıda o derecede ödeye bilecek durumda değil bu yüzden mağduriyet yaşanıyor. Biz bazen bu konular dada çıkmaza giriyoruz. Devletin belirlediği % 25 kira artırma oranı için hiçbir vatandaş tatmin edici bulmuyor. Ortada bir netlik olmadığı için hem gayrimenkul hem kiracı mağdur oluyor. Bu konuda bir içleştirmenin yapılmasını istiyoruz ve bu içleştirmenin de emlakçılar üzerinden yapılmasını istiyoruz. Ticaret bakanlığının denetim yapmasını istiyoruz ve bu denetimler sayesinde piyasaya müdahale ede bileceğimizi düşünüyoruz.

Doların yükselmesi ve yabancı uyruklu vatandaşlara konut alma hakkı tanınması Türk vatandaşlarını nasıl etkiledi, bu hazinede ki gelir kaybına yol açıyor mu?

Mardin ve ilçelerinde yabancı vatandaşların mal alma yetkisi yok, böyle bir satışımız söz konusu değil. Mesela Suudi Arabistan’dan biri burada gelip gayrimenkul alamıyor. Ancak İstanbul, Ankara ve Antalya gibi yerlerden gayrimenkul alabiliyor. O aldığı gayrimenkul de kira artışlarına etki ediyor. Bu binanın tamamını Suudi Arabistan’ın bir iş adamının gelip aldığını düşünün ve kirasında yükseltiyor. Tabi bu bizim bölgede söz konusu olamaz. Bizi etkileyen olay şu, vatandaş geliyor diyor ben İstanbul’da 1 milyona bir bina aldım benim kiram 5 bin liradır neden burada 1 milyona aldığım dairenin kirası düşüktür diye oda piyasayı etkilemeye çalışıyor öyle bir mağduriyetimiz oluyor. İyi bir ekonomide dış yatırımcıları bekleriz ancak o zaman bize bir katkısı olur. Ben maliye mezunu olarak şu şekilde yaklaşmak isterim, doların artışı bizim paramızın değer kaybetmesi hepimiz için bir eksiklik. Gönül ister ki bizim ekonomimiz çok güçlü olsun, bizim devletimiz çok güçlü olsun. Yani dış yatırımcı yine gelsin burada yatırım yapsın, fabrikalar kursun ama bu ekonomide değil. Paramızın değer bulduğu bir zamanda olsun.

"Bekara ev yok" diyen emlakçılara yönelik bir yaptırım uygulanacak mı?

Asgari ücret ve asgari ücret altında dediğim zaman öğrencileri de kastetmiştim. Çünkü bir öğrenci bir ev kiralayamıyor. Ekonomisi uygun değil. Eskiden 3 öğrenci bir araya gelip bir evi kiralaya biliyordu şuanda o durumu yok. O durumu olmayınca da gayrimenkul sahibi haklı olarak diyor ben evimi bu öğrencilere verirsem kiramı alamam gibi yaklaşımlar ile yaklaşıyor. Ancak az önce belerttiğim gibi bir denetim mekanizması olursa bazı şeyler daha çok düzene girer.

Aynı konut farklı emlakçılara farklı fiyatlar ile veriliyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizim dernek olarak en başta önemsediğim şey, 1 gayrimenkulü yetkilendirme sözleşmesi ile sadece 1 emlakçı ilgilensin. Böyle bir şey olduğu zaman hem piyasada ki dengesizlikler ortadan kalkar hem de bir emlakçı emeğinin karşılığını alır. Biz prensip olarak aynı gayrimenkul başka bir emlakçıda ilana girmiş ise biz almıyoruz. Ancak piyasada bir denetim olmadığı için bir gayrimenkulü iki hatta üç emlakçıda farklı fiyatta ilana atabiliyor.

Vergide adaletin sağlandığını düşünüyor musunuz?

Alt gelirde ki vatandaşlarımızın beli bükülmüş durumda. Ben yetkililerden şunu talep ediyorum, asgari ücret alan vatandaşlara kira yardımı yapılmasını istiyorum. İnşaat sektöründe ki mütahitlere ve iş adamlarına bir denetim iki devlet desteği istiyoruz. Emlakçılık sektöründe ise biz ticaret bakanlığı tarafından denetim istiyoruz. Biz kimseyi şikayet etmeden devlet mekanizmasının ticaret bakanlığı görevlilerinin Türkiye genelinde denetim yapmasını istiyoruz. Bu sayede bizim devlete vereceğimiz vergi artar, bizim evimize götüreceğimiz ekmeğin daha bir tadı olur. Ve vatandaşlar da bu şekilde mağdur olmaz.

Emlak yasasına yönelik bir değişim düşünülüyor mu?

Yani sürekli ertelenen bir resmi gazete olayı vardır bu yasayla alakalı. Şu anda aktif halde ama özellikle belirttiğim gibi, bir denetim olmadığı için herhangi bir yeri tutmuyor. Şuan da Türkiye’deki bütün gayri resmi emlakçıları ben şikayet ediyorum. Ben yaptığım hizmetin karşılığını alamıyorsam ve emeğim boşuna gidiyorsa bunun hiçbir anlamı yok. Şöyle diyeyim yetki belgesi olmayan bir arkadaşımız olabilir. Biz herkese de yardımcı olmak için kapılarımızı açtık. Artı ticaret il müdürlükleri ellerinden gelenleri yapıyorlar. Herkes eksiğini tamamlasa emlakçılık sektörün de hem kaliteli hizmet sunarız hem de emeğimizin karşılığını alırız. Son olarak inşallah ekonomimiz düzelir.

# Mardin, yol

28 Haz 2022 - 10:12 - Ekonomi