Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu'ndan artan maliyetlere çözüm önerisi

Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Başkanı Leyla Demir ve Mardin'deki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi temsilcileri Türkiye geneli yaşanan ekonomik sorunların, kurumların sürdürülebilirliliğini tıkanma noktasına getirmesine ilişkin çözüm önerileri ile birlikte bir dosya hazırladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Başkanı Leyla Demir ve Mardin'deki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi temsilcileri Türkiye geneli yaşanan ekonomik sorunların, kurumların sürdürülebilirliliğini tıkanma noktasına getirmesine ilişkin çözüm önerileri ile birlikte bir dosya hazırladı. Hazırlanan dosya da "Artan maliyetler ile hizmet verilemeyecek duruma geldiklerini ve buna acil çözüm bulunması" talebini heyet AK Parti Mardin İl Başkanlığına sundu. 

Heyetin sunmuş olduğu dosyada talepleri şu şekilde sıralandı: 

"Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezleri Ücret İyileştirme Talep Raporu

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’IN duyarlılığı ve sosyal devlet anlayışı gereği engelli bireyler kendilerini değerli hissetmiş ve destek görmüşlerdir.2006 yılına kadar toplumdan izole edilen, evlerinden çıkamayan, sadece 35.000 engelli bireyin eğitim aldığı özel eğitim sektörümüz , günümüzde 525.000 engelli bireyin eğitim aldığı , 52.000 personelin istihdam edildiği, 800.000 engelli bireyin de rehabilitasyon sürecini başarıyla tamamlayarak topluma kazandırıldığı dünyaya örnek bir modele dönüşmüştür.

Ancak son yıllarda özel ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir.Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir.


Ayrıca engelli çoçukların rehabilitasyon merkezlerine taşınmasını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin tarafınızdan ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir. Bunun yanı sıra, salgın koşulları sebebiyle dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan kurumlarımız da büyük oranda etkilenmişlerdir.

Özellikle akaryakıt, gıda, elektrik, doğalgaz, kırtasiye vb. ürünlere yapılan yüksek artışlar malumlarınızdır. Ayrıca Temmuz ayında asgari ücrete yapılması planlanan artışla kurumlarımıza ek bir maliyet oluşturacaktır.

Sonuç olarak ; 2006 yılında bir öğrenci için ödenen aylık özel eğitim ödemesi bir asgari ücret miktarı kadar iken , 2002 yılına gelindiğinde asgari ücretin %20’sine gerilemiştir. Bu durum kurumlarımızı ağır bir ekonomik tablo ile karşı karşıya
bırakmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde bu günlere gelen bu güzel hizmet, yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile kapanma ile karşı karşıya kalmıştır. Bu tablo , hizmet alan özel gereksinimli bireyler , çalışanlarımız ve biz kurum sahipleri açısından telafisi mümkün olmayacak bir durumdur. "

# Mardin

25 Haz 2022 - 14:57 - Eğitim