İsmailağa Cemaati'nin Yeni Lideri Belli Oldu: Hasan Kılıç Kimdir?

İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun 93 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından yerine gelecek isim Hasan Kılıç oldu. Hasan Kılıç kimdir? Nasıl cemaatin yeni lideri oldu?

İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, bir süredir yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 93 yaşında hayatını kaybeden Ustaosmanoğlu'nun cenazesi Fatih Camii'nden onbinlerce kişinin katıldığı, son yılların en kalabalık cenaze töreniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun hayatını kaybetmesinin ardından cemaat için "taht kavgaları başlar mı" ve "Yeni lider kim olacak" soruları en merak edilen konuların başında geliyordu.

Merak edilen soruya cevabı Mahmut Ustaosmanoğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu verdi. Kamuoyunda babasının yerine geçmesi beklenen Ahmet Ustaosmanoğlu, İsmailağa Cemaati'nin yeni liderini açıkladı. Ahmet Ustaosmanoğlu'nun cenazede yaptığı açıklama cemaatin liderdiğini üstlenecek olan ismi Hasan Kılıç olarak duyurdu.

Ustaosmanoğlu, "Şu tabiri kullanarak bize bu görevi, vasiyeti anlatmamızı söylemişti: Benden sonra tabirini kullanarak, son nefesimi kullanana kadar ben cemaatimin başındayım. Yerime Hasan Efendi'yi cemaatimizin başına bırakıyorum. Allah hepinizden razı olsun." ifadelerini kullandı.

Hasan Kılıç kimdir?


1930'da Trabzon’un Çaykara ilçesinde dünyaya gelen Hasan Kılıç, çocukluk dönemini Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Çaybaşı köyünde geçirdi. Hayatının bir döneminde Bursa'da bulunan Hasan Kılıç, küçük yaşlardan itibaren dini eğitim almaya başladı. Hasan Kılıç, Mahmud Ustaosmanoğlu'nun yanında kalarak ondan da ders aldı. Uzun yıllardan beri İsmailağa Cemaati'nde öğrenci yetiştirmektedir.

25 Haz 2022 - 12:29 - Gündem