Kadın cinayetlerine tepki gösterildi

Kadın cinayetlerindeki cezasızlık politikaları uygulandığını savunan Şahmaran Kadın Platformu, Mardin'de artan şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti. 

Mardin Şahmaran Kadın Platformu, kadın cinayetlerinde cezasızlık politikaları uygulandığını savunarak, hem kadın cinayetlerine hem de kentte artan şüpheli kadın ölümlerine dair açıklama yaptı. Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin şubelerinin bulunduğu bina önünde yapılan açıklama metnini Eylem Amak okudu.

Hükümetin kadın önlem almadığını savunan Amak, hukuk ve adaletten bahsedilemeyecek bir dönemden geçtiklerini söyledi. Kadınlar için hak ihlallerinin sonunun gelmediğini ifade eden Amak, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin ve 6284 Sayılı kanunun uygulanmaması ve yasada yapılmak istenen değişikliklerin kadın düşmanı politikaların sonucu olduğunu dile getirerek, “İktidarın kadın düşmanı politikaları sonucu kadın cinayetleri artmakta, çocuk istismarı artmakta, LGBTİ bireyler yaşamın her alanında dışlanmaktadır. Bu yaşananlara rağmen yetkililer kadına dönük bir şiddet olayı  olduğunda hiçbir önlem almamakta, hatta erkek yargı ile iyi hal indirimleriyle kadın cinayetlerini meşrulaştırmaktadır” iddiasında bulundu. 


Muğla’da katledilen Pınar Gültekin davasında yaşananlara dikkat çeken Amak, cezasızlık politikasının kadına dönük her türlü hak ihlalinde ortaya çıktığını öne sürdü. Yaşanan her kadın ölümünün şüpheli ölüm olduğunu kaydeden Amak, kadınların canavarca öldürülmesine rağmen erkeklerin ödüllendirildiğini söyledi. Amak, kadınlar için mücadeleyi büyüteceklerini belirtti.

24 Haz 2022 - 09:29 - Gündem