Mazot peyniride etkiliyor

Gün yok ki zam gelmiyor. Mardin’ de gıda ve süt ürünlerinin fiyat artışlarına ilişkin esnaf ta aldığı tepkileri dile getiriyor. Mazot, ilaç ve doların yükselmesiyle her şeye zam yansıyor. Üreticiler üretemiyor, esnaf satamıyor. Pahalılık alım gücünü düşürmüş. Vatandaş ve esnaf bu pahalılıktan karşılıklı olarak şikayetçi.

Haber albümü için resme tıklayın

Gün yok ki zam gelmiyor. Mardin’ de gıda ve süt ürünlerinin fiyat artışlarına ilişkin esnaf ta aldığı tepkileri dile getiriyor. Mazot, ilaç ve doların yükselmesiyle her şeye zam yansıyor. Üreticiler üretemiyor, esnaf satamıyor. Pahalılık alım gücünü düşürmüş. Vatandaş ve esnaf bu pahalılıktan karşılıklı olarak şikayetçi.

Fiyat artışları endişe verici boyutlara ulaştı. Gıda ve süt ürünlerine gelen zamlar yüzünden halk esnafı suçluyor. Esnaf ise: “Bu pahalılık bizim suçumuz değil. Halk bizden şikayetçi her şeye zam gelmiş. Medya bunu her gün gösteriyor ve her gün yazıyor. Mazota zam geldi, dolar yükseldi ve bunlara gelen zamlar yüzünden gıda ürünlerine de zam yansıyor bunda bizim suçumuz yok” diyor.

Bu konuda organik köy ürünlerini üreten ve satan Esnaf Nadiye Belindir: “7 yıldır bu işi yapıyorum. Doğal organik köy ürünleri satıyorum. Genelde süt ve süt ürünleri; peynir, yoğurttu biz üretiyoruz. Salçayı ve turşuları da biz kendimiz üretip ve satışa sunuyoruz. Süt ürünlerini köylerden topluyoruz, kendim burada yoğurt ve peynir yapıyorum ve öylece satışa sunuyoruz. Halk beni genelde hijyenik ve kaliteden dolayı tercih ediyor. Bide bu işi yapan çok az sayıda bayan var burada. Bunun da beni tercih etmelerine etkisi var diye bilirim. Benim kaliteli ürünlerime güvenerek burayı tercih ediyorlar. Peynir dışında çeşit olarak; salçalarımız var, turşularımız var, yaprak, yoğurdumuz, sütümüz, köy yumurtası, baharat türleri, bakliyatlar, gıda ürünleri hepsi var. Kısacası bütün ev ürünlerini karşılayacak gıda ürünü çeşitleri var bizde. Toptan ve perakende satışım var. Şehir dışına, Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz” dedi.

'ALIM GÜCÜ KALMADI'


Nadiye Belindir: “Zamların gelişiyle milletin alım gücü baya düştü. Bizimde işlerimiz baya düştü. Milet bir dilim peynir almaya kadar düştü. Şuan genel olarak bütün esnaflar kiralarını zar zor denkleştiriyor. Beş yıl geri döndük satışlarda. % 300-500 arası zam geldi ürünlere. Peynirin fiyatı şuan 50 ve 60 lira arası. Geçen sene 25 liraydı. Geçen seneye bakacak olursak yani 25 ten 45 ve 60’a kadar ulaştı. Genel olarak % 200-300 zam geldi bütün ürünlere. Gerçekten insanların alım gücü kalmadı. Kimse alamıyor artık” dedi.

'ESNAF DÜŞMAN GİBİ GÖRÜLÜYOR'

Sözlerine devam eden Belindir: “Biz esnafları da halk suçluyor. Genel olarak ben bütün esnafların adına söylüyorum, bu pahalılıkta hiçbir esnafın suçu yok. Bu genel olarak herkes bunun bilincinde yani zamların gelişinin neyden kaynaklandığı herkes biliyor. Biz dünde kaç kişiden tepki alıyoruz. Bu zamların kaynağını herkes biliyor ve medyada da paylaşılıyor. Kuraklık var zaten, başlıca nedeni kuraklık mı artık biz onu bilmiyoruz. Süt ürününün artmasının nedeni, mazottan önce yemler. Bundan bir yıl önce yem 150 ve 170 arası iken, şuan 400 lira oldu bir yem çuvalı ve hayvancılık yapan bunu karşılayamıyor artık. Hayvanlarını satmaya başladı millet, çoğu kişi kesime verdi hayvanlarını. Mesela örnek vereyim, dün bir köylümüz geldi, bize yoğurt getirdi 150 koyundan 18 koyuna düşmüş ben bakamıyorum dedi. Yemlerini, ilaçlarını ve bakımını karşılayamıyor insanlar. Önce yeme geldi zam sonra mazot ondan sonra ilaçlama ve genel olarak her şeye zam geldi buda ürün fiyatlarının artmasına sebep oldu" dedi.

HER ŞEYE ZAM GELDİ

Belindir, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Son olarak şunu demek istiyorum, bu zamlarla hiçbir esnafın bir payı ya da suçu yoktur. Ne köylünün nede esnafın bir suçu yok bunda. Genel olarak halkın bu konuda bizi anlayıp bizi suçlamamalarını istiyoruz. Biz süt ürünleri satıyoruz, biz organik ürünleri satarken ve köy ürünlerini satarken halk şöyle diyor, siz niye yapıyorsunuz, siz niye zam yapıyorsunuz? Ne alakası var dolarla yani. Biz bunu anlatınca bile zorlanıyoruz. Mazota da zam geldi yeme de zam geldi her şeye de zam geldiğini çok iyi biliyoruz. Kira artışı oldu, elektrik artışı oldu, doğalgaz artışı oldu yani her şey arttı bunu halkın anlamasını bekliyoruz. Hepimiz duyuyoruz ve görüyoruz medyada kim haberleri izliyorsa, zaten sosyal medyada da her şey paylaşılıyor ve görülüyor ve bunu anlatıyorlar da yani mazota zam yapacaklarını söylüyorlar zaten, doları arttığını görüyorlar zaten. Ve halkta haklı halkta alım gücü kalmadı. Bir asgari ücret alan bir insan şuan kiralardaki artıştan dolayı yarısını kiraya veriyor diğer yarısında da ne kadar harcayabilir. Müşterilerimizden bazen oluyor öyle ara ara tepkiler ama biz onları tanıyoruz onlar bizi tanıyor, biz onları seviyoruz onlar bizi seviyor oluyor böyle tepkiler bunu da normal karşılıyorum ben. Pazarlıkta oluyor böyle şeyler müşterilerimize teşekkür ediyorum, onları buraya her zaman bekliyorum” dedi.

22 Haz 2022 - 11:36 - Ekonomi