Ahmet Türk'ten tutuklanan gazeteciler için açıklama

Diyarbakır'da 16 gazetecinin tutuklanmasını değerlendiren görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “Haksızlık, zulüm, hukuksuzluk nereden gelirse ve kime karşı yapılırsa yapılsın suskun kalmamak lazım” dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 8 Haziran’da gözaltına alınan 16 gazeteci tutuklandı. İçişleri Bakanlığı tarafınfdan görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, gazetecilerin hedef alınmasının bir program ve projenin parçası olduğunu ifade ederek, gerçekleri dile getiren gazetecilerin sindirilmesi ve susturulması kapsamında bir operasyon yapıldığını öne sürdü. Gazetecilere dönük operasyonun amacının Kürtlere dönük baskıları farklı alanlara taşımak olduğunu dile getiren Türk, “Kürt medyası veya gerçekleri yazan demokrat medya susturulmak isteniyor. Hedef haline getirilmek isteniyor” dedi.

Kürt gazetecilerin Kürt siyasetçilerle, Türkiye’deki sorunları dile getirenlerle, sivil toplum örgütleriyle programlar yaptıklarından dolayı hedef haline getirildiklerinin dile getiren Türk, “Bir yerde bütün bunların önüne set çekmek için yapılan bir operasyon olarak değerlendirmek lazım” ifadelerini kullandı. Yaşananlara karşı daha örgütlü bir çalışmanın yapılması, halkın bütün hukuksuzluklara karşı ses yükseltmesi gerektiğini vurgulayan Türk, “Nerden gelirse gelsin, kimden gelirse gelsin, bu konuda suskun kalmamak lazım. Medyaya yapıldığı zaman suskun, başka şeye yapıldığı zaman sesini çıkaran bir siyaset anlayışı var Türkiye’de” şeklinde konuştu. 

Her olay karşısında güçlü bir şekilde ses çıkarılması gerektiğini belirten Türk, Gemlik Yürüyüşü’nde yaşananlar dolayısıyla DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in hedef alınmasına dikkat çekerek, “Tecrit konusunda arkadaşlarımız demokratik bir tepki gösterirken, neredeyse linç ediliyordu. Ama bakıyorsunuz birileri çıkıyor, bir milletvekili linçle karşı karşıya olduğunu görmüyor, bir polise bir refleks gösterdiği için, gayriihtiyari bir refleks gösterdiği için hepsi onu kullanmaya çalıştı. Gerekirse onun da yanlış olduğunu söyleyin. Polisin yaptıklarını da gündeme getirin. Bu açıdan diyorum. Haksızlık, zulüm, hukuksuzluk, nereden gelirse ve kime karşı yapılırsa yapılsın, suskun kalmamak lazım. Buna karşı çıkmak lazım. Eğer Türkiye’de gerçekten böyle kamuoyu oluşursa, sivil toplum örgütleri bu konuda ortak kararlı bir şekilde bütün bu haksızlıklara karşı ortak seslerini yükseltirse, inanıyorum birçok şey değişir” dedi. (HABER MERKEZİ)

19 Haz 2022 - 18:44 - Politika