AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİNDE 'RADYASYON SIZINTISI' İDDİASI

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde radyasyon sızıntısı yaşandığı iddia edildi. SES Mardin Şubesi ve Mardin Tabip Odası olaya dair uyarıda bulunurken, iddialar Meclis gündemine de taşındı.

Mardin’de 22 Şubat’ta yeni yerine taşınarak, hasta kabul etmeye başlayan Sağlık Bakanlığı’na bağlı Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde radyasyon sızıntısı yaşandığı iddia edildi. Mezopotamya Ajansı'nın iddiasına göre; 22 Şubat’ta yeni binasında hasta kabulüne başlayan Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde röntgen çekimlerinin yapıldığı Radyoloji ünitesinde, gerekli ölçümleri yapmadan, röntgen çekimine uygun oda hazırlanmadan ve cihazların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan (TAEK) onay almadan faaliyete geçti. Yaklaşık 4 aydır faaliyet gösteren merkezde, personeller ve hastalar yüksek miktarda radyasyona maruz kaldı.

TAEK ONAYI OLMADAN FAALİYETE GEÇİLDİ!

Söz konusu durum geçtiğimiz hafta merkezin kapalı olmasıyla ortaya çıktı. Diş tedavisi için merkeze giden hastalara röntgen çekimleri başta olmak üzere tedavilerin yapılamadığı bildirildi. TAEK onayı olmadan faaliyete geçen merkezde, gerekli ölçümlerin yapılmadan ve onay alınmadan işlemlerin yapıldığının anlaşılmasıyla çalışmalar durduruldu. Yaşananlar Sağlık Bakanlığına bildirildikten sonra merkezde inceleme başlatıldı.

BİR YILLIK RADYASYONA BİR GÜNDE MARUZ KALDILAR!

Yapılan inceleme sonucu normal şartlarda aylık maksimum 7 milisievert (Sv) radyasyona maruz kalması gereken personelin her çekimde 4 ile 7 milisievert radyasyona maruz kaldıkları tespit edildi. Günlük ortalama 20 çekim yapan röntgen merkezinde personellerin bir günde yaklaşık bir yıllık radyasyona maruz kaldıkları belirlendi.

Konuya dair detaylı rapor hazırlanırken, olay kamuoyundan ve hastalardan da gizlendi. Bu hafta başında yeniden faaliyete giren merkezde, gerekli ölçümler ve düzenlemelerin yapılıp yapılmadığı bilinmezken, sorumlular ile ilgili ise henüz bir soruşturma başlatılmadı.

SES: SORUMLULAR HESAP VERMELİ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi Sekreteri Ahmet Özen, radyoloji bölümünde iş durdurulmasıyla olaydan haberdar olduklarını belirtti. Yapılan ölçümlerde radyasyon sızıntısı olduğunu öğrendiklerini belirten Özen, 22 Şubat’tan bu yana merkezde radyasyon sızıntısının olduğunu dile getirerek, “Hem hastalar hem de personel radyasyona maruz kaldı” dedi. Bu olayın sorumlusunun liyakatsiz yöneticiler olduğunu belirten Özen, “Sorumluların hesap vermesini, görevden alınmasını istiyoruz. Bunun kamuoyuna açıklanması, kim bu radyasyona maruz kaldı, hangi çalışan ne kadar maruz kaldı? 4 aydır kimlerin maruz kaldığı bellidir. Buna yönelik bir çalışma yapılması gereklidir. Halk sağlığıyla sorumlu bir bölümün halk sağlığını riske atan bir duruma gelmesinin hesabını vermesini bekliyoruz” dedi.

‘HASTALAR BAŞVURU YAPMALI’

İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’nın gerekli incelemeleri yapması ve soruşturmaları açması gerektiğinin altını çizen Özen, “Halk sağlığından anlayan liyakatli kişilerin göreve getirilmesi gerekiyor. Radyasyona maruz kalan kişilerle ilgili herhangi bir çalışma yapılmamış. Radyasyona maruz kalan insanlarda ani bir etki göstermiyor. Ama zamanla etkisini gösterebiliyor. Bu nedenle bunların kayıt altına alınması gerekiyor. Kansere neden olabiliyor, sonraki nesillerde mutasyona neden olabiliyor. İlerde bir olumsuzluk duruma karşı önlem alınması gerekiyor. Hastalara da ilerde bir kırgınlık, deride beklenmeyen yaralar çıkması durumunda hastaneye başvurmaları gerektiğini söylüyoruz. Son 4 ayda orada tedavi gören hastaların bir dilekçeyle başvurmaları çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

MARDİN TABİP ODASI: ÖNLEMLER ALINMALI

Konuya dair Mardin Tabip Odası da açıklama yaptı. Mardin Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş, yasal süreçlerin başlatılması ve kamuoyuna açıklama yapılması çağrısında bulundu. Binbaş, “Bu ruhsatı almadan herhangi bir görüntüleme işlemi yapmak mümkün değil. Bu yeterliliğe sahip olmak için de işlemlerin yapıldığı alanın buna uygun olması lazım. İşlemleri yapan personelin sağlığının korunabilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

Gelişigüzel yöntemlerle sağlık kurumlarının faaliyete geçmesi durumunda ciddi bir halk sağlığı sorununun ortaya çıktığını ifade eden Binbaş, “Bu konuda mevzuat aslında yeterli. Sadece yerelde değil, Sağlık Bakanlığı’na kadar uzanan bir silsile. Sağlık Bakanlığına bağlı bir tesis çünkü burası. Sağlık Bakanlığı’ndaki ya evraklarda bir sahtecilik olması lazım ya da liyakatsiz yöneticilerden dolayı bir an önce hizmete açılabilmesi için bazı şeylerin göz ardı edildiği, kervan yolda düzülür mantığıyla eksikliklerin sonradan kapatılmaya çalışıldığı bir durum olma ihtimali çok yüksek. Bu çok ciddi bir sorun. Radyoaktif alanlarda çalışan, buralarda sağlık hizmeti alan hastalar için ciddi sağlık sorunları içeriyor. Bunlar yeterince tamamlanmadan gerekli onayla alınmadan hizmet vermeye başlaması kabul edilebilir bir şey değil” diye konuştu.

Yaşananların iktidarın sağlık alanındaki popülist uygulamalarının bir örneği olduğunu söyleyen Binbaş, “hızlı hizmet” adına eksikliklerle işlemlerin yapılmasının halkın sağlığını riske attığını ifade etti.

‘SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI’

Yeterli ruhsatlandırma işlemleriyle yeterli zırhlama işlemlerinin yapılmadan tetkik yapılmaya başlanmasının ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Binbaş, “Bu açıkçası bir skandal. Bunun için herhangi bir soruşturma açıldığına dair bilgi sahibi alamadık ama bunun sorumlularının bir an önce ortaya çıkarılması ve gereken işlemlerin yapılması en doğrusu olacaktır” diye belirtti.

Olayın yaşandığı merkezin TAEK’ten tam ruhsatlandırılmasının olup olmadığının açıklanması gerektiğini ifade eden Binbaş, tam ruhsatlandırma olmadan faaliyete geçmesine sebep olanların bir an önce cezalandırılması gerektiğini söyledi. 

MECLİSE TAŞINDI

Olaya dair Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik de Meclise soru önergesi verdi. Konuyu Meclise taşıyan Tuma Çelik, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın soruları yanıtlamasını istedi. Tuma Çelik, şu soruları sordu: 

"1- Söz konusu Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezindeki skandal doğru mudur?

2- Merkez, gerekli ölçümler yapılmadan mı açılmıştır?

3- Merkezin açılmasına kim onay vermiştir?

4- Radyasyona maruz kalan sağlık emekçileri ve yurttaşların tespiti için çalışma yapılmakta mıdır?

5- Konuya dair soruşturma açılmış mıdır?

6- Konuya ilişkin görevden alınan personel var mıdır?

7- Merkez açık kaldığı süre içinde kaç yurttaşımızın radyasyona maruz kaldığı belirlenmiş midir?"

# Mardin

13 Haz 2022 - 11:30 - Sağlık