Kliçe, Külünce ya da Süryani Çöreği Nasıl Yapılır?

Mardin'in Bayram Çöreği olarak bilinen Kliçe, Külünce ya da son zamanlarda yaygınlaşan ismiyle Süryani Çöreği için ne gerekli? Süryani çöreği nasıl yapılır? Süryani çöreğini yaparken nelere dikkat edilmeli?

Mardin'in Bayram Çöreği olarak bilinen Kliçe, Külünce ya da son zamanlarda yaygınlaşan ismiyle Süryani Çöreği için ne gerekli? Süryani çöreği nasıl yapılır? Süryani çöreğini yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kliçe ya da diğer ismiyle Süryani Çöreği, için gerekli malzemeler, şu şekildedir;

250 gram margarin veya tereyağı (eritilmiş)
1 su bardağı süt
1 su bardağı pudra şekeri
1 tatlı kaşığı baharat karışımı
1 yemek kaşığı kuru veya yaş maya
1 çay kaşığı karbonat
Aldığı kadar un
1 yumurta akı

ÜZERİ İÇİN;

Yumurta sarısı
Çörek otu (isteğe bağlı)

HURMALISI İÇİN;

Bir su bardağı çekirdeksiz yumuşak hurma
Şekildeki gibi hurmaları ince doğrayıp tencereye alıp bi kaşık tereyağı veya sıvı yağ ile kavurup yavaş yavaş su ekleyerek istenilen kıvama getirilir. Sürülebilecek (krem) kıvamında olacak.

BAHARAT İÇERİĞİ;

1 ölçek Tarçın
1 ölçek Mahlep
1 ölçek Zencefil
1 ölçek Karanfil
2 ölçek Rezene veya Anason
1. 5 ölçek Muskat
Çeyrek ölçek Yenibahar

NASIL YAPILIR?

İlk önce mayayı ılık süte eklşyorsunuz. Sonra eritilmiş margarin ile bütün malzemeleri ekleyip aldığı kadar un ekleyerek yoğurup hamur haline getiriyorsunuz. Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edip üzerini kapayıp mayalanmaya bırakıyorsunuz. Sade olan hamuru elinizle veya kalıplar ile şekil verip yağlı kağıt serilmiş tepsiye diziyorsunuz.

Hurmalısını da elinizle hamuru açıp hurma harcından çok ince bir kat sürüp rulo şeklinde sarıp yine üzerinden elinizle bastırıp yassı hale getirdikten sonra bıçak ile istediğiniz genişlikte kesip tepsiye diziyorsunuz. Üzerine ister sadece yumurta sarısını, ister bir kaşık üzüm pekmez karışımlı yumurta sarısı sürüp, çörek otu serpip 150° de fırında 25-30 dk. pişiriyorsunuz. Bir yumurta sarısını iki tepsiye yettirmek için pekmez ile artırıp daha fazla yumurta ziyan etmemiş oluyorsunuz.


Hamurun içine çörek otu ekleyerek yoğurabilir ya da sadece üzerine serpebilirsiniz. Yumurtaya pekmez karıştırıp hem yumurta kokusunu engeller hem de daha bir güzel renk verebllirsiniz.

Kaldıkça tadı daha da lezzetli hale geliyor ve günlerce tazeliğini koruyor. Poşetleyip derin dondurucuda uzuun süre kaldırılabilir. 

# Mardin

10 Haz 2022 - 10:36 - Kültür & Sanat