HDP'den Kobani Davası İçin Açıklama

HDP Mardin'in il ve ilçelerinde Kobani Davası için açıklama yaparak, davanın kapatma davası için gerekçe yapıldığını, HDP'nin mücadele edeceğini duyurdu. Ardından Parti binasında nöbet eylemi başlatıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Halkların Demokrati Partisi ( HDP) Mardin'in merkez Artuklu ilçesiyle  Kızıltepe, Nusaybin, Midyat, Savur, Derik, Dargeçit, Mazıdağı ve Ömerli ilçelerinde Ankara'da görülen Kobani Davası için açıklama yaptı. HDP tarafından yapılan açıklamalarda "Kobane Kumpası Siyasidir" pankartı açıldı. Mardin İl binası önünde ve ilçe byapılan açıkinaları önünde ortak açıklama yapıldı.  

Kobani Davası'nın eşit, adil ve ortak yaşamın savunucularına açılmış bir dava olduğu belirtilen açıklamada iktidarın yargı eliyle HDP'den intikam almaya çalıştığı söylendi. Açıklamada Kobani Davasının HDP’nin kapatılması için gerekçe haline getirilen operasyonlar zincirinin bir halkası olduğu iddia edilerek, "Tarihe hukuk skandalı olarak geçecek olan davanın bir amacı da partimizi ne alanlarda ne de seçim sandıklarında geriletmeyen iktidarın yargı eliyle bizi tasfiye etme girişimidir. Bu dava, HDP fikriyatının toplumsallaşması önüne geçemeyen iktidarın bu ülkenin geleceğine karşı yürüttüğü bir saldırı ve umudu kırma girişimidir" diye savunuldu.

Davanın seyrinde hukuk ile anlatılamayacak durumların olduğu savunulan açıklamada, "108 arkadaşımız duruşma salonlarını bir yargılanma alanı olmaktan çıkarmış ve bizzat iktidarın yargılandığı bir irade sahasına dönüştürmüşlerdir" denildi.


Mahkemenin bir üyesinin suç örgütleriyle ilişkisinin ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, davanın bir yıl içinde çöktüğü öne sürüldü. Olayların üzerinden 6 yıl 3 ay geçtikten sonra davanın açıldığı belirtilen açıklamada, bugüne kadar dosyada8 savcının değiştirildiği söylendi. 

Kobani davasının HDP’ye dönük kapatma davasının gerekçesi olacağı öne sürülen açıklamada, AİHM kararlarına dikkat çekilerek, "Tanık ifadelerinin hepsi mahkemeye gönderilmemiştir" denildi. Davada delil gösterilen açıklamaların valiliklerin gösterdiği yerlerde yapıldığına dikkat çekilen açıklamada tutukluların tahliye edilmesi istendi. Davanın ne insani, ne vicdani, ne hukuksal ne de ahlaksal olarak hiçbir meşruluğunun olmadığı savunulan açıklamada, bu tür davalara karşı HDP'nin mücadele edeceği söylendi.

30 May 2022 - 12:15 - Politika