Mardin Bienali'nde Kollektifleştirmeler İlgi Görüyor

Mardin Bienali'nde en yoğun ilgi Alman Karargahı olarak anılan İskender Atamyan Konağı'nda Hollandalı Görsel Sanatçı Jonas Staal'in Kollektifleştirmeler isimli çalışması oluyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Bienali ile birlikte Alman Karargahı olarak bilinen İskender Atamyan Konağı da görücüye açılan tarihi yapılardan biri oldu. 2 yılda bir düzenlenen Bienal için normalde kapalı olmasına rağmen görücüye çıkan Konak'ta tarihi ve kültürel yapıların yanı sıra sanatçılar tarafından oluşturulan kıymetli eserler sergileniyor. Seslendirmeyle eserler hakkında bilgi verilmesinin yanında konulan LCD ekranlarda önemli yapıtlar gösterilirken, turistler kadar Mardinliler de bienale ilgi gösteriyor. 

Bineal'in bir parçasını oluşturan Alman Karargahında Hollandalı Görsel Sanatçı Jonas Staal'in Kollektifleştirmeler isimli çalışması en beğenilen çalışmalar arasında yer aldı. Sosyalizm'in kurucusu Karl Marx'ın yanı sıra Lenin, Vietnam İşçi Partisi kurucusu, Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk başkanı Ho Chi Minh,  ile Sosyalist düşüncesinin yayılmasında liderlik yapmış isimlerin portleri ve hikayeleri yer alıyor.  Yine önemli düşünürler ile felsefecilerin de hikayeleri kurulan ekrandan tanıtılıyor. 

Ayrıca tarihteki önemli kadın isimler de tanıtılırken, Polonyalı Marksist Rosa Luxemburg, Rus Komünist Poliitkacı Aleksandra Mihayilovna Kollontay gibi isimler yer alıyor. 

Mardinli olup, Mardin'de yaşayıp, ziyarete kapalı olan Alman Karargahını görmek için de bineal bir fırsat sunuyor. 200 yılı aşkın tarihi ve tarihi dokusuyla heyecan uyandıran yapıların başında gelen Alman Karargahı yaşanmışlıkların da izini taşımaya devam ediyor.  

ALMAN KARARGAHI YA DA İSKENDER ATAMYAN KONAĞI

Alman Kararhagı olarak anılmasının nedeni Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu ile ittifak yapan Almanların bu konağı karargah olarak kullanmasından kaynaklanıyor. İskender Atamyan Konağı, Mardin konaklarına benzer bir yapıya sahip ve 19. yüzyıla ait. Konağa ait çok sayıda fotoğraf bulunmakta. Konağı önemli kılan unsurlar, 1. Dünya Savaşı sırasında 1917’de Almanlar tarafından karargah olarak kullanılmış olması ve Mustafa Kemal tarafından da garnizon, konut, karargah olarak kullanılmış bir yapı olmasıdır.

1917 yılında kurtuluş savaşı kapsamında Mardin’i ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk ve Ahmet İzzet Paşa Alman Karargâhı’nda Alman subay arkadaşlarıyla birlikte bu konakta kaldı. Mardin, Doğu Cephesi'nin önemli bir garnizon kenti ve karargâh görevini üstlendi. 

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin önde gelen isimlerinin bu konakta ağırlandı. Hatta Birinci Cihan Harbi'nde Kutul Amara Savaşı'nda Osmanlı Ordusu'nun komutanı olan Colmar Von Der Goltz Paşa, Irak'a giderken Mardin'de bu konakta misafir edildi.

# Mardin

27 May 2022 - 11:43 - Kültür & Sanat