Tarlada Yükselen Maliyet Pazarı Vurdu

Pazarcılık işini yıllardır yaptığını söyleyen esnaf Üzeyir: “Geçen yıllara göre mazot fiyatlarını yükselmesi, giderlerin yükselmesi esnafın cebini yaktı” dedi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Mazot, Gübre, İlaç, Tohum fiyatlarının yükselmesi çiftçileri etkilediği gibi Pazar esnafını ve halkı da olumsuz etkiliyor. Tarlalarda yükselen maliyetler pazarda önce esnafı, ardından ise vatandaşı vuruyor. Tarlada yüksek maliyetle çıkan ürünler, sebze-meyve haline yüksek maliyetle girdikten sonra pazara ulaşana kadar artan girdi maliyetleri ile ikiye katlanıyor. Artan maliyetler nedeniyle esnafın yüksek fiyata satmak zorunda kaldığı ürünü vatandaş da yüksek maliyete tüketmek zorunda kalıyor.

Vatandaşlar, yüksek fiyatlardan dolayı kemerleri sıkarken, 200 liraya Pazar sepeti bile dolmuyor.

Pazar esnafı artan maliyetlerin fiyatlarına yansıdığını ve bu yükselişin eskisine oranla alım gücünün düştüğünü belirtti. Pazar tezgahında yaz gelmeden yaz meyveleri de tezgahlarda yerini alırken, fiyatları el yakıyor.

Pazar esnaflarından Üzeyir Amca, “ Mardin pazarlarında çalışıyorum. Genellikle köydeyim. Çiftçilikle uğraşıyoruz. Geçen sene ya da iki üç sene öncesine oranla daha çok mağdur olmuşuz. Çiftçinin durumu kötüyken daha kötüye gidiyor artık. Mazot fiyatının yükselmesi, giderin yükselmesi esnafın çok cebini yaktı” dedi.

HERŞEY MAZOTA BAĞLI

Pazar tezgahında yaz meyvelerinden kiraz, karpuz ve üzüm meyvelerini satmaya başladıklarını dile getiren Üzeyir Amca, “Tabi bunların da fiyatı diğer yıllara oranla cep yakıyor” dedi. Fiyatları belirleyen etkenler hakkında Üzeyir Amca şunları aktardı: “Ne bunların ne de diğer sebzelerin fiyatlarını kimse belirleyemez. Mazot fiyatı inerse düşerler, artarsa yükselirler. Kısacası mazotla gübreye bağlı her şey. Bunların yanında Pazarın rekortmeni domates. 15 lira ve üstü fiyatlarla tezgahlarda yerini alıyor. Tezgahımızda karpuzda bulunuyor. Kilosu 10 lira alım gücü çok düşük. Eskiden öğrenciler gelir yarım kilo ya da bir kilo alırlardı, Şimdi sadece öğrenciler değil, aileler de çok düşün miktarlarda alıyorlar.”

PARASI OLAN DA YEMİYOR

Mardin Pazar esnaflarından Mahmut Çaykale, 15 yıldır pazarda olduğunu belirterek, “Tezgahımızda yaz meyvelerinden erik 20, kayısı 25, yenidünya 20, çilek 20, kivi 15 liradan satılıyor” dedi. Çileğin faydalarına değinen Çaykale, “Yalnız çilek insanları güzelleştirir, kan verir, kansız olanlar için birebir. Kansız insanlara sesleniyorum: Çilek yiyin” çağrısı yaptı. Pahalılığa sebep olan etkenlere değinen Mahmut Çaykale, “Fiyatların bu kadar yüksek olması mazot yüzünden. Millet bitmiş, alım gücü yok. Parası olanlar da yemiyor, daha kötü günler için saklıyor. Bu zamanın iyi günlerindeyiz kötü günler ilerde” dedi.

Esnaf Masun Başçı, ürün fiyatlarını sıralayarak, “Kiraz 40 lira, kayısı 25 lira, erik 25 lira diyerek alım gücü sıfır” dedi.

DOMATES TAHTINI KORUYOR

Pazar tezgahlarının sultanı ise, domates olmaya devam ediyor. Tahtını kimseye kaptırmayan sıcak havalara rağmen yüksek fiyatı ile domates tahtını korumaya devam ediyor. Pazar esnaflarından Sebzeci Zeyni, “Mardinliyim. Pazarın rekortmeni patlıcan ve domates. 15-16 lira üzeri satılıyorlar. İhracattan dolayı bu pahalılık. Allaha binlerce şükürler olsun ki teker dönüyor” dedi. Fiyat rekortmenine değinen bir başka Pazarcı Erdal, “Pazarın rekortmeni domates 15 lira. Bu kadar pahalı olmasının sebepleri: gübre, yakıt ve ilaç fiyatlarının artması sebzenin fiyatlarına yansıyor. Teker maalesef hiç dönmüyor bizde zarardayız. Millet de bir şey alamıyor. Bu yüzden satış da yapamıyoruz” dedi.

24 May 2022 - 09:16 - Ekonomi