Pazardan Giyinmek Daha Ekonomik

Pazarda kurulan giyim tezgahlarında kıyafet almak her ne kadar daha ekonomik olsa da büyük mağazaların rağbet gördüğünü belirten esnaf, “Tekelleşmiş mağaza zincirleri oluşturulmuş. Reklamlar vererek bütün halkı oraya çekiyorlar. Bu yüzden pazara rağbet gösterilmiyor” sözleriyle endişesini dile getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

ÖZEL HABER: NURSİN NİSAN

Türkiye’deki ekonomik durum vatandaşları her geçen gün daha da zorluyor. Ekonominin can damarının attığı, halkın daha ekonomik ürünlere ulaşabildiği Pazar yerleri, halkın nabzını tutmak için en uygun yerler oluyor. Pazarlarda sadece gıda maddeleri satılmıyor. Tekstil ürünleri olan kıyafetler de Pazar yerlerinde bulunurken, Pazar tezgahlarına koydukları kıyafetlerle esnaf büyük markalara karşı mücadele ediyor. Büyük markaların dudak uçuklatan fiyatlarına karşı Pazar tezgahında daha az maliyetle giyinmek mümkün.

Ancak ekonomik olmasına rağmen insanlar yine de çok nadir Pazar tezgahlarından giyinmeyi tercih ediyor. Pazar esnafı iş olmayışı, halkın mağaza zincirlerini tercih etmesi ve pazarlara rağbet göstermeyişi yüzünden satış yapamadıklarını belirtti. Yılların pazarlarında vazgeçilmezlerinden olan giyim reyonları son zamanlarda işlerin bitiş noktasına geldiklerini ve pazarlara rağbetin az olması yüzünden satış yapamadıklarını dile getirdi.

Pazar esnaflarından Fırat Elalmış, Mardinli olduğunu, 3 senedir Pazarda satış yaptığını belirterek şunları söyledi: “Bazen çıkıp mağazalar ile bizim aramızdaki fiyat farkını kıyaslıyorum. Burada bizim 20-25-30 liraya sattığımız ürün mağazada 70-80 liradır. Tekelleşmiş mağazalar zinciri oluşturulmuş, bütün halkı reklam vererek oraya çekmeye çalışıyorlar. Halbuki, halkı orda sadece sömürüyorlar başka bir şey değil. Benim yaptığım gibi halkın da çıkıp bir fiyat kıyaslaması yapması gerektiğini düşünüyorum.”

Pazar tezgahlarında ürünlerin kalitesi ile mağazalardaki ürünlerin kalitesinin aynı olduğunu belirten Elalmış, “Bende aynı kalitede aynı ürün 30 lira ama orda 90-120 liraya satılıyor. Burada bir yetişkin pijaması 45 orda çocuk pijaması 115 liraya satılıyor. Aynı kumaş. Yani aradaki fark budur. Buna rağmen halka yine pahalı geliyoruz. Bunun yanında fiyatların yükselişi de bizi çok etkiliyor. Mesela biz burada 15’e aldığımız, üstüne 5 lira kar koyup sattığımız bir ürünü, bir hafta on gün sonra üstüne 5 lira koyup almaya kalkıyoruz. Kar koyup da sattığımız ürünü bir daha 5 lira koyup almaya çalışıyoruz. 25’e sattığımızı gidip otuza almaya çalışıyoruz. Bundan dolayı fiyatlara yansıma oluyor” dedi.

Alım gücü düşük olduğundan dolayı fiyatların insanlara ağır geldiğini kaydeden Elalmış, “Pazara gelenlerin yüzde 80’i dar gelirli insanlardır. Hali-vakti iyi olan memur kesimini pazarda çok az görürsün. Gelenler bellidir. Bunun da ister istemez yansıması oluyor. Eskiden 6 çorabı 10 liraya satıyordum şimdi 3 tane çorabı 10 liraya satıyorum. Kar aynı ama bu sefer alış yarı yarıya düştü” diye aktardı.

Vatandaşlara halk pazarlarına sahip çıkma önerisinde bulunan Fırat Elalmış, “Biz uyguna alıp uyguna halka hizmet ediyoruz. Bu gün mağazalara gidip bir ürünü almak yerine aynı parayla benden aynı üründen iki tane alabilirler. Bu nedenle pazara rağbet gösterip pazar esnafına sahip çıkması hem onlar hem bizler için önemlidir. Sonuçta buradan o kadar insan ekmek yiyor. Burası halk için daha uygun halkın burada pazarlık yapma payı var ama hiçbir mağaza zinciri barkod yüzünden onlara bu olanağı vermez. Ama biz onlara burada bu imkanı sağlıyoruz. Ne onları ezmeye çalışıyoruz ne biz eziliyoruz. Son olarak güzel günler görmeyi temenni ediyoruz” dedi.

21 May 2022 - 09:29 - Ekonomi