Şifa Deposu ‘Firik Nohut’ Mardin Pazar Tezgahlarında

Şifa deposu olan firik nohut Pazar tezgahlarındaki yerini aldı. Sağlığa olan faydaları ve yaz mevsiminin eğlencesi olmasından dolayı vatandaşın ilgisini çekse de fiyatı el yakıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

ÖZEL HABER: NURSİN NİSAN

Şifa deposu olarak bilinen firik nohut Pazar tezgahlarındaki yerini aldı. Yaz mevsiminin en önemli besin kaynakları arasında gelen firik nohut, eski yıllarda olduğu gibi halen çocukların hem besin hem de eğlence kaynağı olarak seviliyor. Pazar tezgahlarını süsleyen firik nohut, fiyatı ile de bu yıl dikkat çekerken, her şeye rağmen vatandaşların rağbet gösterdiği ürünlerin başında geliyor.

Pazar esnafı, her şeyde olduğu gibi firik nohutta da gübre, ilaç, mazot ve bilumum üretim maddesine gelen zamların satışı etkilediğini belirtti.

Pazar esnaflarından Ahmet, “Firik Nohut üretimini yıllardır yapıp, Pazar tezgahında satıyorum. Geçen yıllara oranla satış düşmüş. Gübreye ve ilaçlara gelen zamlar yüzünden fiyat yükselişi Pazar tezgahına da yansıyor. Alım gücü sıfıra inmiş düzeyde. Diğer yandan fazla mal getiremiyorum. Satış az olduğu için nohut bozulmasın diye gün sonu daha ucuza satmak zorunda kalıyoruz. Zarar etmesek bile çok az kar ediyoruz” dedi.

FİRİK NOHUTUN FAYDALARI

Ayrıca yeşil nohut olarak anılan firik nohudun faydaları da saymakla bitmiyor. Firik Nohudun faydaları şu şekilde sıralanıyor:

“Firik nohut vücudu kuvvetlendirir, anne sütunu artırıcı özelliği bulunmaktadır, cildi temizler ve saç köklerini kuvvetlendirir, zihni dinlendirir. Beyin yorgunluğunu giderir, iştah açar, hazmı kolaylaştırır, mideyi kuvvetlendirir. Bağırsakları yumuşatır, idrar sokturur ve idrar yolları enfeksiyonuna faydalıdır, bitkisel proteinler, B  vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor içerir.”

 

Firik nohut ayrıca kabız olan  bebeklere püre yapılıp, az miktarda yedirildiğinde de etkisini gösterir. Gelişim çağındaki çocukların da tüketmesi oldukça yararlıdır. İçerisinde bulunan değerler çocukların gelişimi açısından oldukça yararlıdır. Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus firik nohudu çok fazla tüketmemiz gerekir. Fazlasıyla tüketildiğinde isale yol açar.

# yol, fiyat, Kar

19 May 2022 - 09:50 - Ekonomi