Kızıltepe Yolları Bildiğiniz Gibi

Kızıltepe’de köstebek yuvasına dönen Berçem Mahallesinin yolları, köstebek yuvasını andırıyor. Vatandaşlar yollarının yapılmasını istiyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Berçem Mahallesinin yoları adeta köstebek yuvasını andırıyor. Kaldırım taşlarıyla yapılmış olan yolda ilerleyen zamanlarda belediye ve DEDAŞ tarafından gerçekleştirilen çalışmalar nedeniyle çukur içinde kalan yollarda tozdan da geçilmiyor. Uzun zamandan bu yana bozuk olan yollarda herhangi bir önlem alınmazken, her yağmurda göle dönen yollarda vatandaşlar çile çekiyor. Yolların yapılmasını isteyen vatandaşlar, Kızıltepe’nin sahipsiz bırakıldığını düşünüyor. Kızıltepe’de mahallelerde hiçbir çalışma olmadığını iddia eden vatandaşlar, yolların yapılmasını aksi halde mahallede herkesin yaz mevsiminde zor günler yaşayacağını söylüyor.

 

Berçem Mahallesi sakinlerinden Nedim Aslan, yolların kazıldıktan sonra onarılmadığını şöyle anlattı: “Bu yolları bir gün belediye bir gün DEDAŞ kazıyor. Sözde kazdıktan sonra yapacaklar ama yapmıyorlar. Önüne gelen altına kepçe alan, eline kazma kürek alan yolda bir çalışma yaptığını söyleyerek, bir yerleri kazıp olduğu gibi bırakıyor. Ne insanlar doğru dürüst yürüyebiliyor ne de arabalar geçebiliyor. Kızıltepe’nin neresine giderseniz aynı manzarayla karşılaşırsınız. Kızıltepe zaten hep toz altında olan bir şehir. Üstüne yolların bu hali artık bu şehri çekilmez hale getiriyor. Bu yollarda artık ya çalışmasınlar ya da kazıyorlarsa yapsınlar” dedi.

 

Berçem Mahallesinde doğup büyüyen Ferhat isimli vatandaş da, “Yollar hep bu şekilde. Her zaman çukur var, toz var. Kızıltepe sahipsiz olmasaydı bu şekilde olmazdı. Sahibi olan şehirler kendini belli ediyor. Oralarda belediye de kaymakamlıklar da çalışıyor. Ama iş Kızıltepe’ye gelince hep ötekileştiriyorlar. Arabalarımızın altı kalmadı. Alt takımlar hepsi parçalandı bu yollarda. Köy yolları bile burası kadar kötü değil. Buralarda çalışma yaptığını söyleyen herkes bir çukur bırakıyor arkasında. O bir çukur bu bir çukur derken, yolların hepsi çukura döndü. Yazın bu yollarda bu tozun içinde ne yapacağız bilmiyoruz. Yolların yapılmasını istiyoruz. Yollar yapılsın ki ailelerimizle çocuklarımızla bir gün olsun rahat rahat gezelim bu şehirde. Ama gelin görün ki, ne yol ne de başka bir şey. Rezil haldeyiz. Kimsenin de umurunda değil” dedi.

 

Kızıltepe’nin bütün yollarının bu şekilde olduğunu söyleyen İrfan isimli vatandaş da, “Gidin Cumhuriyet Mahallesine bakın bu şekilde. Tepebaşı ana caddeyi yaptılar ara sokaklar yine bu şekilde. Bizim mahallemize girmediler bile. Yağmur yağsa rezil oluyoruz, güneş çıksa başka bir rezillik yaşıyoruz. Ortası yok. Kızıltepe’nin kaderi bu olmamalı. Kimse de çıkıp şurayı düzeltelim demiyor. İnsanlar bazen kendileri eline kürek alıp çukurları kapatıyor. Kendi başlarının çaresine bu şekilde bakıyorlar. Ama o da çözüm olmuyor. Kızıltepe Belediyesi ancak reklam yapıyor. Reklam dışında bir şey yok. Sokakların hali ortada. Onlar halı desenli cadde diye diye kendilerini kandırıyor. Bizi de kandıracaklarını sanıyorlar. Gerçek ortada. Biraz olsun bu milleti düşünüyorlarsa gelsinler sokaklarımızı, yollarımızı yapsınlar. Evimizde pencere açamıyoruz. Herkes astım olmuş. Ne olacak bu Kızıltepe’nin hali” dedi.

18 May 2022 - 09:12 - Yaşam