Bilali Şenlikleri 2 Yıl Sonra Coşkuyla Gerçekleşti

Arpanın sararmasıyla hasat döneminin başlangıcı olarak kabul edilen Bilali Şenlikleri koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasının ardından 2 yıl sonra kutlandı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Arpanın sararmasıyla hasat döneminin başlangıcı olarak kabul edilen Bilali Şenlikleri koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasının ardından 2 yıl sonra Mardin'de yeniden kutlandı. Artuklu ilçesinin Alımlı kırsal mahallesinde düzenlenen şenliğe çevre il ve ilçelerden de yoğun katılım oldu. Etkinliğe Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı katıldı.Şenliğe, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, kurum müdürleri ve vatandaşlar da katıldı.

Katılımcılara sabah saatlerinden itibaren pişirilen yemekler dağıtıldı. Ezan okunmasının ardından İl Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından dua okunarak, şendlik devam etti. Ali Hayri Çelik, bereket duası okuyarak, bir sonraki dönemlerde de bereketli dönemler yaşanması dileklerinde bulundu.

Şenlikte ayrıca çalınan müzikler eşliğinde halay çekilirken, çocuklar da uçurtma uçurdu. Şenlikte konuşan Vali Mahmut Demirtaş, Mardin'in çok kültürlü bir şehir olduğunu, farklı din ve dilden kişilerin bir arada binlerce yıl huzur içinde yaşadıklarını belirtti. Demirtaş, Mezopotamya Ovasında binlerce dekar arazinin ekilip biçildiğini, ovanın bereketli topraklara sahip olduğunu dile getirerek, bu yıl yağışların iyi olduğunu, arazilerin yeteri kadar su aldığını aktardı.

Bugünün, geçmişte olduğu gibi arpaların yavaş yavaş sarardığı, biçildiği bir zaman dilimi olduğunu anlatan Demirtaş, "Mardin'imize hem ülke içinden hem de ülke dışından ciddi bir turist akını olduğunu görüyoruz. Geçen sene pandemi olmasında rağmen 3 milyonun üzerinde turist geldiğini gördük. Konaklama ve restoran olarak kapasitemizi artırırsak inanıyorum ki; Mardin 5, 10, 15 milyonları bulabilecek bir kent. Yeter ki bu kentte huzur, birlik ve beraberlik olsun. İnşallah bu güzel kenti herkes görmeye gelecek. İnşallah el ele vereceğiz, bu kenti daha güzel noktalara taşıyacağız." ifadelerini kullandı.

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı da, Mardin'in tarihi ve kültürel önemine dikkati çekti. Mardin'in Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Tutaşı, "Bu şenlik ile halkın gelenek, görenek, halk oyunlarını ve yemek kültürünü tanıtıp yaşatmayı amaçladık. Bu şenlik ile Mezopotamya Ovasında bereketli bir hasat için edeceğimiz dualarda ülkemize refah, esenlik, barış ve kardeşliğin hakim olmasını dileyeceğiz." dedi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Bölge Müdürü Hasan Kılıç ise sosyal yapıları, gelenek ve görenekleri yaşatacak projeleri desteklemenin kendileri için önemli olduğunu belirterek, bu tür etkinliklerde GAP İdaresi olarak üzerlerine düşen görevi her zaman yerine getireceklerini söyledi.

16 May 2022 - 08:20 - Kültür & Sanat