Kızıltepe'de Kürt Dil Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Kürt Dil Bayramı dolayısıyla Kızıltepe’de Çocuk Korosu tarafından seslendirilen şarkılarla coşkulu şekilde kutlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kızıltepe ilçesinde Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Temsilciliği, HDP ile Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe HDP Sözcüsü Ebru Günay da katıldı. Mezopotamya Çocuk Korosu’nun da enstrümanlarıyla katıldığı etkinlik, Eğitim Sen binası önünde yapıldı. Etkinlikte döviz ve pankartlar taşındı.

İlk olarak HDP İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu’nun söz aldığı etkinlikte ardından Eğitim Sen yöneticisi Abdulkadir Demir açıklama yaptı.

90 yıl önce Mir Celalet Ali Bedirxan tarafından yayınlanan Kürtçe Hawar dergisinin 15 Mayıs’ta yayın hayatına başladığını belirten Demir, bugün Kürt yazar ve edebiyat dünyasının Hawar dergisinin mirası sayesinde ayakta olduğunu söyledi. Hawar dergisinin Kürtler için bir milat olduğunu belirten Demir, bu nedenle 2006 yılından bu yana her 15 Mayıs’ın Kürt Dil Bayramı olarak kullandığını söyledi. Bugün halen Kürtçe’nin yasaklı olduğuna, Kürtçe konuştukları için insanların saldırıya uğradığına, Kürtçe tabelaların kaldırıldığı, Mecliste Kürtçe dilinin “X” ya da “Bilinmeyen Dil” olarak tutanaklara geçirildiğine dikkat çeken Demir, Kürtçe’nin Eğitim dili ve resmi dil olması gerektiğini söyledi.

Kürtlere de çağrıda bulunan Demir, çocuklarla anadilde konuşulması, çarşı ve pazar başta olmak üzere her yerde Kürtçe’nin kullanılmasına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Her il ve ilçede Kürtçe Eğitim veren kurumların açılması gerektiğini ifade eden Demir, “Kürtçe düşünelim, Kürtçe konuşalım, Kürtçe okuyalım, Kürtçe yazalım. Çünkü bizim yaşadığımız coğrafya Kürdistan’dır” dedi.

Açıklamanın ardından Mezopotamya Çocuk Korosu, Kürtçe şarkılar seslendirerek, Kürt Dil Bayramını coşkulu şekilde kutladı. 

16 May 2022 - 08:20 - Kültür & Sanat